Az Európai Bizottság véglegesen ma dönt a kínai textildömping ügyében alkalmazandó vizsgálati eljárásról – közölte a bizottsági szóvivő.
A kínai kormány korábban hivatalosan tiltakozott az EU lehetséges lépései ellen, amelyek az év eleje óta rohamosan növekvő kínai textilexportnak készülnek gátat vetni.
Induljon gyorsított vizsgálat!
A kínai kormány korábban hivatalosan tiltakozott az EU lehetséges lépései ellen, amelyek az év eleje óta rohamosan növekvő kínai textilexportnak készülnek gátat vetni. Ugyanakkor az Európai Bizottság bejelentette, hogy hivatalos kérést kapott Franciaországtól az ügyben a rendkívüli, gyorsított eljárás megindítására.
Az Európai Bizottság szóvivője kedden bejelentette: reggel hivatalos levelet kaptak Franciaországtól, hogy a tervezett kilenc árukategóriában gyorsított vizsgálat induljon.
A vizsgálat, a normális eljárás szerint, 150 nap alatt vezethet el akár a hivatalos mennyiségi korlátozások visszaállításához. Egy tagország külön kérésére azonban rendkívüli eljárást alkalmazhatnak, amely a folyamat első részét jelentősen lerövidítené: így a vizsgálati szakasz és a Kínával folytatott nem hivatalos megbeszélések nem tarthatnak tovább 60 napnál.
Néhány tagország úgy véli, hogy a vizsgálat hivatalos ideje túl hoszszú lenne, és ez túlságosan nagy kárt okozna az európai textiliparnak. Az európai ágazati szövetség, az Eurotex és a tagországok közül elsősorban a hagyományos divatnagyhatalmak, Olaszország és Franciaország sürgetik az Európai Bizottság beavatkozását. A francia textilipar azt valószínűsíti, hogy a kínai árudömping miatt az idén újabb 7 ezer állás szűnhet meg az ágazatban. A francia textilipar – a nagyságra harmadik Európában – az elmúlt években évi 10 százalékos munkahelycsökkenést volt kénytelen elszenvedni.
A kínai kereskedelmi minisztérium keddi közleménye szerint az Európai Bizottság indoklása a vizsgálat megindítására „nem kielégítő“, mivel az unió tavaly májusi bővítése miatt az idei első negyedben kínai vélekedés szerint az uniós textilpiaci helyet „meglehetősen különbözik“ a bővítés előtti helyzettől, így azzal „nem is összevethető“. A minisztérium a nem hivatalos megbeszélések mellet foglalt állást, és figyelmeztetett az EU esetleges egyoldalú eljárásából fakadó negatív következményekre.
A kínai textiláruk dömpingvitája és a bejelentett uniós vizsgálat kapcsán Kína már hétfőn figyelmeztetett, hogy az esetleges korlátozások ellen szigorúan fellép. A kínai kereskedelmi miniszter úgy véli, hogy nem országa a fő felelős a bizonyos piacokon drámaian növekvő kínai textilimportért. Mint mondta, a január 1-jén eltörölt importkvóták sokkal inkább a fogadó országok évtizedes protekcionizmusát fejezték ki, és a kvótakorlátozás feloldása csak ezt a méltánytalan piacvédelmet szüntette meg.
Egyes kínai textiláruk feltételezett uniós dömpingje kapcsán a hétvégén mélyült el a vita az EU és Kína között: Peter Mandelson uniós kereskedelmi biztos bejelentette, hogy április 25-én vizsgálatot és nem hivatalos megbeszéléseket kezd Kínával. A vizsgálat összesen 9 termékkategóriát érint.
Szlovákia ugyancsak aggasztónak tartja a kínai textilexport növekedését, ezért minden olyan intézkedést támogat, amely a kínai textilexport ellen irányul. A kínai dömpingáru ugyanis a szlovák textiliparra nézve is negatív következményekkel járhat. (mti, sita)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.