<p>Párizs/London. Az európai demokrácia fellegvárainak tekintett Franciaországban és Nagy-Britanniában forrnak az indulatok az azonos neműek házasságát legalizáló törvény miatt. Mindkét országban jelentős az igenlők és az ellenzők tábora.</p>
Indulatokat gerjeszt a melegházasság
ÖSSZEFOGLALÓ
Incidensekkel teli, több órás vita után szombaton elfogadta a melegházasság engedélyezését kimondó cikkelyt a francia nemzetgyűlés. A Házasodhasson mindenki! című kormánypárti javaslat legfőbb, egyes számú paragrafusát, amely kimondja, hogy a házasság „két különböző vagy azonos nemű ember között” létrejövő egység, a képviselők 249 igen szavazattal 97 nem ellenében hagyták jóvá. A szocialista tervezet kedd óta folyó, felvillanyozott hangulatú vitája várhatóan még heteken át folytatódik, miután a jobboldali ellenzék 5300 módosító indítványt nyújtott be. A kormánypárt február 12-ére tervezi az ünnepélyes szavazást a halálbüntetés 1981-es eltörlése óta legjelentősebb társadalmi reformról.
A szocialista, a kommunista és a Zöld frakció egységesen támogatta a cikkelyt, amely Francois Hollande államfő egyik legfőbb választási ígérete volt. A jobboldali és centrista ellenzékből két képviselő igennel, a többiek nemmel szavaztak. A tervezetért felelős tárca vezetője, Christiane Taubira igazságügyi miniszter kijelentette: „Ezután mindenki szabadon megválaszthatja azt a partnert, akivel közös jövőt szeretne építeni.” Philippe Gosselin, a Népi Mozgalom Uniójának (UMP) szónoka szerint „a kormány olyan társadalom mellett kötelezte el magát, amely a jobboldal számára nem kívánatos”.
A szocialista javaslatban szerepel az örökbefogadás engedélyezése az azonos nemű párok számára. Eredetileg a mesterséges megtermékenyítés szabályozásának módosítása is benne volt a tervezetben, de azt a kormányzat végül kivette a szövegből, és a családügyi törvény márciusban esedékes módosítási javaslatához csatolta. A kormányzó brit Konzervatív Párt tagsága és szavazói körében valóságos lázadás tört ki az azonos neműek házasságának tervezett engedélyezése miatt. A média szerint a lázadás olyan mértékű, hogy önmagában kérdésessé teheti a konzervatívok kormányon maradását a következő választások után. Azok közül, akik legutóbb a torykra voksoltak, a törvénymódosítás parlamenti elfogadása esetén 20 százalék biztosan nem voksolna ismét erre a pártra.
Márpedig a törvénymódosításról várhatóan még ebben a hónapban szavaznak, s szinte biztos, hogy elfogadják, mert a toryk koalíciós partnere, a Liberális Demokraták is, valamint az ellenzéki Munkáspárt is támogatja. A törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy az azonos nemű párok akár polgári, akár egyházi szertartás keretében házasságra lépjenek. A javaslat ugyanakkor nem kötelezi az egyes egyházakat az azonos neműek összeadására vallási szertartás keretében.
A vezető konzervatív napilap, a The Times szerint a választók mellett a Konzervatív Párt aktivistái is tömegesen fordítanak hátat a pártnak a kormányzati tervek miatt. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.