Igent mondott a BT az amerikai javaslatra

New York. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap elsöprő többséggel jóváhagyta azt a határozatot, amely feloldja az Irakra kivetett gazdasági szankciókat, és ENSZ-támogatást nyújt az amerikai vezetésű iraki igazgatáshoz. A határozatot 14 támogató szavazattal fogadták el a 15 tagú tanácsban. Szíria képviselője nem jelent meg a voksoláson.

A szavazás kimenetele nem volt meglepetés, hiszen Dominique de Villepin francia külügyminiszter szerda este Párizsban bejelentette: Franciaország, Oroszország és Németország megszavazza a határozati javaslatot, amely lehetővé teszi az Irak elleni szankciók feloldását, s azt, hogy az amerikaiak vezette koalíció irányíthassa Irakot, míg csak létre nem jön egy elismert, legitim kormány az országban. Villepin szerint a határozat kompromisszum eredménye, s kidolgozói, az USA, Nagy-Britannia és Spanyolország hallgattak partnereikre.

Orosz vélemények szerint az amerikai–brit győzelem tudomásul vételét jelenti, hogy Moszkva, Párizs és Berlin támogatta az Irak elleni szankciók feloldását, továbbá Washingtonnak és Londonnak döntő iraki befolyást biztosító ENSZ határozattervezetet. Igor Ivanov külügyminiszter tegnap a szavazás előtt még telefonbeszélgetést folytatott a BT-ben képviselt több ország külügyminiszterével, köztük amerikai kollégájával, Colin Powell-lel. Ivanov szerint a határozat támogatása nem jelenti a háború utólagos legitimálását, de orosz megfigyelők úgy vélik, ezek a szavak inkább a mundér becsületének védelmét jelentik. Az Izvesztyija tegnapi cikke szerint magánbeszélgetéseken magas rangú orosz diplomaták is elismerik, hogy elhibázott volt Moszkva iraki politikája a háború idején és azt megelőzően. Az orosz megközelítés két, tévesnek bizonyult elképzelésen alapult, egyrészt azon, hogy leállítható az amerikai hadigépezet és elkerülhető a háború, másrészt hogy Irak Amerika második Vietnamjává válhat. Megfigyelők szerint helyesebb lett volna, ha Moszkva Peking magatartását követi: a kínai vezetés is ellenezte a háborút, de nem kezdett diplomáciai háborúba az USA ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?