Igen a kettős állampolgárságra

Bukarest. Az RMDSZ teljesen méltányosnak tartja a határon túli magyaroknak azt az igényét, hogy aki magyar nemzetiségű és kéri, az kedvezményesen juthasson magyar állampolgársághoz. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a magyarországi szavazók többsége igennel voksoljon – mondta tegnap Markó Béla.

Bukarest. Az RMDSZ teljesen méltányosnak tartja a határon túli magyaroknak azt az igényét, hogy aki magyar nemzetiségű és kéri, az kedvezményesen juthasson magyar állampolgársághoz. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a magyarországi szavazók többsége igennel voksoljon – mondta tegnap Markó Béla. Az RMDSZ nem ért egyet az Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége ezzel kapcsolatos álláspontjával.

„Az igen szavazat egyaránt lehetőséget ad az esetleges alanyi jogú állampolgárság megadására, de másfajta, a magyar törvényhozó testület által utólag kidolgozandó megoldásra is.” Markó hozzáfűzte: ahhoz, hogy bármilyen törvény is szülessék ebben a témában, szükség van az igen szavazatok többségére. Arról, hogy milyen konkrét tartalma legyen a jövőben a kettős állampolgárságnak, a későbbiekben kellene egyeztetni a határon túli magyar szervezetek és a magyar politikai pártok álláspontját. Markó kétségtelenül valós veszélynek tartja, hogy a kitelepülés jelenleg is tapasztalható folyamata erősödni fog az erdélyi magyarság körében. Az RMDSZ-t ez a jelenség aggasztja a leginkább, hiszen eddig is azt támogatta, hogy a romániai magyarság a szülőföldjén boldoguljon. Ezt azonban sem rövid, sem hosszú távon nem lehet korlátozással megoldani, hanem az okokat kell felszámolni. Vagyis olyan helyzetet kell teremteni Erdélyben, hogy az ottani fiatalok ne akarjanak elmenni Magyarországra – mondta, elismerve, hogy ez nehéz feladat. Végezetül hangsúlyozta: a magyar politikai pártok népszavazás nélkül is megoldhatták volna ezt a kérdést, ha meglett volna a politikai szándék.

Brüsszel nem kommentál

Brüsszel. Magyarország belügyének tartja az Európai Bizottság a kettős állampolgárságról tartandó népszavazást, és hagyományai szerint nem fűz hozzá kommentárt – közölte tegnap a testület egyik szóvivője. Brüsszel soha nem nyilatkozik például hivatalosan tagországainak választási eredményeivel kapcsolatban sem. Ez akkor is érvényes, ha a magyar népszavazás témája olyan országokat is érint, amelyek még nem tagjai az EU-nak. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?