Bagdad. Elfogadta az ország új, ideiglenes alaptörvényét tegnap hajnalban az iraki ideiglenes kormányzótanács. Kulcsfontosságú lépés ez az iraki szuverenitás helyreállítását célzó amerikai tervek megvalósítása felé.
Ideiglenes alkotmány
Bagdad. Elfogadta az ország új, ideiglenes alaptörvényét tegnap hajnalban az iraki ideiglenes kormányzótanács. Kulcsfontosságú lépés ez az iraki szuverenitás helyreállítását célzó amerikai tervek megvalósítása felé. A dokumentum jóváhagyására két nappal az eredetileg kitűzött határidő után került sor, miután a múlt hét végén a tanács nem jutott dűlőre az iszlám szerepéről, a nőknek a kormányzaton belüli számarányáról és a kurd autonómiatörekvésekről. Paul Bremer, Irak amerikai polgári kormányzója holnap írja alá az alaptörvényt. A kormányzótanács szóvivője tudatta, hogy a dokumentumot ugyanazon a napon nyilvánosságra hozzák. Az ideiglenes alkotmány tisztségviselők jellemzése szerint megteremti az egyensúlyt az iraki lakosság nagy részének iszlám hite, valamint az egyéni szabadságjogok és a demokratikus elvek között. Az alaptörvény Irak hivatalos vallásaként ismeri el az iszlámot, amely a jogalkotás forrása is lesz, de nem az elsődleges. Az alkotmányba belefoglalták a szabadságjogokat, például a szólás- és vallásszabadságot is, s a dokumentum célul tűzi ki, hogy a törvényhozás tagjainak legalább negyede nő legyen. Az alkotmány értelmében Iraknak lesz államfője – két helyettessel –, miniszterelnöke és kormánya. Föderatív államszerkezetet alakítanak ki, ahogy ezt az ország északi részében élő s az 1991-es öbölháború óta autonómiát élvező kurdok követelték. Az egyik tisztségviselő megjegyzése szerint a kormányzótanács nem döntött viszont a kurd autonómia több részletkérdésében. A tanács arab tagjai gyanakvással tekintenek a föderatív berendezkedésre. Az új alaptörvény 2004 végére, 2005 elejére irányozza elő a választásokat, s addig marad érvényben, amíg el nem fogadják az állandó alkotmányt.
A győri egyetemista iraki halálával kapcsolatban nem állapított meg az amerikai katonák részéről fegyelmezetlenséget vagy szabálysértést az a vizsgálat, amelyet az amerikai fél folytatott le – derült ki a magyar külügyhöz eljuttatott amerikai katonai jelentésből. A Varga-Balázs Péter által vezetett „kisteherautó nem engedelmeskedett, nem lassított, és figyelmen kívül hagyta a figyelmeztető lövéseket. Az összes körülményt figyelembe véve az egység ezt a magatartást ellenséges fenyegetésként értékelte” – áll a dokumentumban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.