Hovatovább füstmentessé válik egész Európa

Trendi lett Európában a füstmentesség. Január elsején Franciaország és nyolc német tartomány csatlakozott ahhoz a tíz uniós országhoz, amelyek eddig a legszigorúbb intézkedéseket vezették be a dohányzás visszaszorítása érdekében.

A német vendéglősök – mint a világon mindenütt – attól tartanak, hogy a füstölési tilalom az üzleti forgalom csökkenését hozza magával. Ami új: itt több étteremtulajdonos a karlsruhei alkotmánybírósághoz kíván fordulni a dohányzást tiltó törvény miatt.

Hitler kezdte el

A tiltás német ellenzői ráadásul jó történelmi-politikai aduval is elő tudtak állni: Adolf Hitler nevéhez fűződik az első kezdeményezés a dohányzás visszaszorítására. A kormány engedett is a társadalmi nyomásnak, a német tartományokban ezért valamivel enyhébbek a rendelkezések, mint például a franciáknál. A legszigorúbbak a szabályok Bajoroszágban, állítólag az őszi müncheni sörfesztiválnak is füstmentesnek kellene lennie, de ennek a realitását sokan kétségbe vonják.

Tehát a korábbi három – Alsó-Szászország, Hessen, Baden-Württemberg – után most újabb nyolc tartományban tiltották be a dohányzást az éttermekben, kocsmákban, bárokban. A még hiányzó öt tartomány nyáron követi a példájukat. A füstölés csak elkülönített helyiségben, továbbá szabadtéri (sör)sátrakban megengedett. A tilalmat semmibe vevő egyének 100 euróig, az étterem- és kocsmatulajdonosok 1000 euróig terjedő bírsággal sújthatók. Igaz, a hatóságok nagylelkű átmeneti időszakot szabtak. Berlinben például csak júliustól kezdve fognak szigorúan érvényt szerezni az előírásnak.

A kávéházi kultúra vége

Franciaországban, a Gitanes és a Gauloises hazájában – a kormány szilveszteri gesztusaként nem elsejétől, hanem csak másodikától – már egyetlen bisztróban, bárban, sörözőben, kávéházban, vendéglőben, szállodában, kaszinóban és éjszakai klubban sem szabad rágyújtani. Sokak szerint ez fordulatot hoz a francia civilizáció történetében, hiszen a cigarettázás legalább annyira beleivódott a kávéházi meg a bisztrókultúrába, mint a parfümmel keveredő kék füst a jeles intézmények falaiba. Mások viszont örülnek, hogy a ruhájuk nem lesz füstszagú és végre jó lesz a levegő e helyeken.

A kormányrendelet például a Le Fumoir (kb. A dohányzó) nevű párizsi belvárosi bárban is megosztja a vendégeket. „Igazán remek ötlet” – mondta két slukk között gunyorosan a 45 éves Daniel Marierouyer, aki szerint a tilalom a személyes szabadság korlátozásával egyenlő. „Imádom, amikor ránk kényszerítenek valamit. Csatolja be a biztonsági övet, szokjon le a dohányzásról, legyen egészséges, fogyjon le, maga dagadék – csupa kedvesség.”

A 2004-ben, Írországgal kezdődött európai dohányzásellenes hadjárat 2007 februárjában ért Franciaországba. Azóta tilos rágyújtani a munkahelyeken, az iskolákban, repülőtéren, pályaudvaron és minden egyéb – a normaszöveg szerint zárt és fedett – nyilvános helyen. A tilalom most a kereskedelmi és vendéglátóipari egységekre terjedt tovább. Csak a hotelszobákban és a jól elkülönített, maximum 35 négyzetméter alapterületű, dohányzásra kijelölt helyiségekben lehet ezentúl cigarettázni. Az éjszakai klubok szövetsége 5–8 százalék közötti bevételkiesésre számít és követeli a kormánytól, hasson oda, hogy a rendőrség rugalmasan értelmezze a törvényt. Novemberben a tradicionális dohányboltok – Bar-Tabac, kávét, újságot, buszjegyet is árusító kis trafikok, talponálló büfék – tulajdonosai tízezres felvonulással tiltakoztak a rendelet ellen. De a közvélemény is a kormányt támogatja: egy friss felmérés szerint a franciák 71 százaléka és még a dohányosoknak is az 53 százaléka ért egyet a diszkókra, vendéglőkre, kávézókra vonatkozó tilalommal, a Bar Tabac-ok esetében pedig 66 százalékos a rendelet támogatottsága. Az Eurostat szerint Franciaországban minden harmadik férfi és minden ötödik nő legalábbis néha-néha rágyújt. Évente nagyjából 66 ezren halnak meg a dohányzás miatt és ennél még sokkal többen betegednek meg, a passzív dohányzás pedig évente 3000–5000 francia halálát okozza.

Eminens spanyolok

A tíz szigorúan füstmentesnek tartott uniós ország: Írország, Litvánia Észtország, Finnország, Olaszország, Hollandia, Spanyolország, Svédország, Nagy-Britannia és Portugália. Ezek közül január elején kettő számolt be kifejezetten pozitív tapasztalotokról. Némi rosszmájúsággal mondhatnánk: az adatok olyan szépek, hogy az már gyanús.

Spanyolországban több mint 1,2 millióan nyomták el a cigarettát azóta, hogy két évvel ezelőtt életbe lépett a munkahelyeken, a tömegközlekedési eszközökön, valamint a bárok és az éttermek egy részében való dohányzást tiltó törvény. A Nikotinfüggőség Megelőzésének Országos Bizottsága nevű szervezet tette közzé ma egy hete a spanyol sajtóban ezt a becsült adatot. „A dohányosok számának ilyetén csökkenése azonban nem írható kizárólag a törvény javára, mert már érvénybe lépése előtt is 350 ezer ember szokott le” – ismerte el Rodrigo Córdoba, a szervezet szóvivője. E bizottság becslésével egyező adatot közölt nemrégiben a Separ, a spanyol tüdőgyógyászok és mellkassebészek társasága is. A Separ szerint a spanyol lakosság 65,9 százaléka nem dohányzik jelenleg, 4,7 százalékkal több, mint 2005-ben, a törvény életbe lépése előtt. További biztató adat, hogy a spanyol dohányosok 54 százaléka legalább egyszer megpróbált leszokni a múlt év folyamán. És egy érdekesség a törvényből: a 100 négyzetméternél kisebb alapterületű bárok és éttermek esetében a tulajdonosokon múlik, hogy tiltják-e vagy eltűrik a dohányzást. Csak a száz négyzetméternél nagyobb alapterületűek esetében kötelező a válaszfallal elkülönített zóna a dohányzók számára.

Szigorú büntetések

Olaszországban is kevesebben cigarettáznak és csökkent a dohánytermékek forgalma, amióta fedett nyilvános helyen tilos rágyújtani. A 2005 elején bevezetett szabály az egészségügyi tárca szerint beváltotta a reményeket: 2007-ben már 6 százalékkal kevesebb dohánytermék fogyott, mint a törvény hatályba lépése előtt, és három év alatt 23,9 százalékról 22,7 százalékra csökkent a nikotinfüggők aránya a teljes lakosságot tekintve. A lassan már réginek számító új rend szerint a több mint 70 ezer étteremben, a közel 130 ezer kávézóban, valamint a munkahelyeken, iskolákban és az összes egyéb zárt és fedett nyilvános helyen csak az elkülönített, füstelszívóval felszerelt helyiségben szabad rágyújtani. A szabályszegő dohányos 250 eurót is fizethet, vagy ennek a többszörösét, ha terhes asszony vagy 12 évesnél kisebb gyermek közelében füstölög; az ilyesmit eltűrő intézmény üzemeltetője pedig 2200 eurós bírságra számíthat. Olaszország ezzel a szigorú törvénnyel Írország mellett a nyíltszíni dohányzás elleni harc éllovasa Európában. (mti, m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?