Egy cseh bíróság kedden huszonegy évi börtönre ítélt távollétében egy leszerelt cseh katonát, aki a kelet-ukrajnai szeparatisták oldalán harcolt.
Hosszú börtönbüntetésre ítéltek egy volt cseh katonát, aki az ukrán szeparatisták oldalán harcolt
Az illetékes prágai büntetőtörvényszék Martin Sukupot abban találta bűnösnek, hogy külföldi, szervezett bűnözői csoportosuláshoz csatlakozott. A szökésben lévő férfi jelenleg valószínűsíthetően a kelet-ukrajnai válságövezetben tartózkodik, ahol információk szerint családot is alapított.
„Nincs semmi kétség afelől, hogy a vádlott elhagyta a Cseh Köztársaság területét, hogy szeparatista csoportokhoz csatlakozhassék” – hangsúlyozta Silvie Slepičková bíró, felidézve bizonyítékként a Sukup által készített fényképeket és másokkal folytatott üzenetváltásait. A bírónő továbbá megemlítette, hogy Sukup eldicsekedett a kitűntetéseivel is, amelyeket „harci érdemeiért és a Donyec-medence felszabadításáért” kapott.
Az 1997-ben a cseh hadseregből leszerelt hivatásos katonát azzal vádolják, hogy 2014 júniusától legalább 2018 májusáig a nemzetközileg el nem ismert donyecki szakadár „népköztársaság” oldalán harcolt az ukrán kormányerők ellen.
A védelem ugyanakkor közölte: Sukup tagadja az ellene felhozott vádpontokat, amelyek a védő szerint is főként a közösségi médiában tett, esetleg túlzó, vagy más személyektől származó bejegyzéseken, illetve újságcikkeken alapulnak.
Ez nem az első alkalom, hogy a cseh igazságszolgáltatás kelet-ukrajnai szakadárokhoz csatlakozott személyek ügyével foglalkozik.
Nemrég Erik Estu volt cseh katona ellen emeltek vádat terrorizmus miatt, mert csatlakozott a szeparatistákhoz. Estut felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.
Tavaly pedig a fehérorosz Aljakszej Fadejt és a cseh Martin Kantort sújtották 21, illetve 20 év börtönnel hasonló vádak miatt.
A prágai legfelsőbb bíróság egyébként a jövő héten tárgyalja Lukáš Nováček fellebbezését, akit az egyik alsóbb fokú bíróság húsz évig tartó börtönbüntetésre ítélt, szintén azért, mert a kelet-ukrajnai szakadárok oldalán harcolt.
Oroszország 2014-ben, a Viktor Janukovics ukrán államfő megbuktatásához vezető tömeges tüntetések után annektálta az Ukrajnához tartozó Krímet. Ezután fegyveres harc robbant ki Kelet-Ukrajnában a Kijevhez hű erők és az oroszbarát szakadárok között. Az ENSZ becslései szerint mintegy 14 ezren veszítették életüket a fegyveres konfliktusban. Moszkva elutasítja azokat a kijevi vádakat, miszerint ő szította volna a konfliktust.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.