Holokauszt-emlékév Magyarországon

Budapest |

<p>Holokauszt-emlékévet rendez a vészkorszak 65. évfordulóján a Holokauszt Emlékközpont, a programok kedden az auschwitzi haláltábor felszabadulását felidéző nemzetközi holokauszt-emléknappal kezdődnek - jelentette be az intézményt üzemeltető alapítvány kuratóriumának elnöke, Székely Gábor hétfőn Budapesten.</p>

Martinkovits Judit, az emlékközpont ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a nemzetközi holokauszt-emléknapon, kedden, Elveszett együttélés címmel tárlatvezetést tartanak, a központ zsinagógájában pedig ünnepélyesen is megnyitják az emlékévet. A ceremóniát gyertyafényes táncelőadás kíséri, továbbá előadást tart Szita Szabolcs történész.
    Csősz László történész, a program vezetője elmondta: a holokauszt-emlékévben minden hónapban egy-egy "hívószó" köré építik fel az idegenvezetést az állandó kiállításukon, így januárban és februárban az előzményekre helyezik a hangsúlyt. Januárban a történelmi együttélés, a zsidók és nem zsidók közötti kapcsolatok lesz a téma, míg februárban a diszkriminatív törvénykezés áll a középpontban.
    Kitért arra is, hogy honlapjukon olyan kronológiát tesznek közzé, amely áttekintést ad a 65 évvel ezelőtti történésekről, valamint történészek munkáit is elérhetővé teszik. A cél azonban az, hogy ne csak a szűkebb történészi szakma, hanem a lehető legszélesebb tömegek előtt ismertté váljanak a holokauszt borzalmai, ebből a megfontolásból oktatási anyagokat, valamint "a hónap képét" is felteszik a weblapjukra - mondta a történész.
    Beszámolója szerint a programsorozatnak az is a törekvése, hogy az egyedi sorsokat is megmutassa az érdeklődőknek, ezért rendeznek majd előreláthatóan helytörténeti, a kisebb-nagyobb vidéki zsidó közösségek történeteit bemutató kerekasztal-beszélgetéseket, amelybe a helyi civil szervezeteket is bevonják, és pályázatot írnak ki a diákok számára a holokausztról. Ezen kívül áprilisban a tervek szerint az áldozatok portréiból installációt készítenek a Holokauszt Emlékközpontban.
    Pécsi Katalin, az intézmény oktatási igazgatója elmondta, hogy az emlékévhez kapcsolódóan Szerb Antal- és Radnóti Miklós-szimpóziumot tartanak gyermekeknek. Egy másik fórumon Kertész Imre Nobel-díjas író munkásságát vizsgálják meg abból a szempontból, hogyan hatott regénye, a Sorstalanság, a társadalomnak a holokausztról kialakított képére.
    Pécsi Tibor oktatási munkatárs az elmondottakat azzal egészítette ki, hogy minden egyes hónap tematikája szerint egy-egy 45-50 perces tananyagot készítettek segítségül a történelemtanároknak. Ezenkívül honlapjukra dokumentumokat, eredeti filmrészleteket is feltesznek a holokauszttéma jobb feldolgozása érdekében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?