Madrid/Brüsszel. Európa szinte minden országában – így Szlovákiában is – tartottak tegnap délben háromperces néma megemlékezést a múlt heti madridi terrortámadások áldozatainak tiszteletére.
Hazahívják Irakból a spanyol katonákat
Biztonsági intézkedések
Prodi felszólította a tagállamokat, hogy a csúcson fogadjanak el egy valóban konkrét cselekvési tervet, és bizonyítsák be, hogy nemcsak külön-külön, hanem közösen is képesek cselekedni. Egyetértéséről biztosította Otto Schily német belügyminiszternek azt a kezdeményezését, hogy a bel- és igazságügyi miniszterek tanácsa még a csúcs előtt tartson rendkívüli értekezletet. Antonio Vitorino bel- és igazságügyi kérdésekért felelős biztos szóvivője közölte, hogy már folynak az egyeztetések a rendkívüli ülés összehívásáról. Németországban és Angliában tegnaptól fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. A brüsszeli megemlékezésen részt vett Guy Verhofstadt belga kormányfő is, aki a demonstráció után megismételte azt a felhívását, hogy az EU-tagállamok hozzanak létre közös hírszerzési központot. Utalt arra, hogy a tizenötök egy része még mindig nem ültette át nemzeti jogszabályaiba a közös európai letartóztatási parancs alkalmazásához szükséges rendelkezéseket. Prodi előzőleg gratulált José Luis Rodriguez Zapaterónak, a spanyol szocialisták vezetőjének a vasárnapi választásokon aratott győzelemhez, és az általa megalakítandó kormányt biztosította a bizottság együttérzéséről, szolidaritásáról és támogatásáról.
Szocialista fordulat
Madridban tegnap hajnalban, a szavazatok lényegében teljes körű feldolgozása után kialakult nem hivatalos végeredmény szerint a jelenleg ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) 42,7 százalékot, a kormányzó Néppárt (PP) 37,7 százalékot szerzett a voksoláson. Eszerint a szocialisták 164, a néppártiak 148 képviselőt küldhetnek a 350 fős parlamentbe. A PSOE tehát nyert, de nem szerezte meg a 176 fős abszolút többséget. A többi párt eredménye a 4 százalékot sem érte el a választáson. A részvétei arány meghaladta a 77 százalékot, és jelentősen magasabb volt, mint négy évvel ezelőtt, amikor a szavazók nem egészen 69 százaléka ment el, hogy leadja voksát. A választás előtt még a Néppártot tartották esélyesnek a győzelemre, és elemzők véleménye szerint a fordulatot a múlt csütörtöki véres madridi robbantássorozat okozta. José María Aznar kormányfő pártja sok szavazót vesztett már az iraki háború és békefenntartás támogatásával is, és sokak szerint további voksoktól esett el azzal, hogy a csütörtöki robbantásokért elsősorban a baszk függetlenségért küzdő ETA terrorszervezetet okolta, miközben sok jel mutat arra is, hogy talán az iszlám al-Kaida terrorszervezet áll a 200 halálos áldozatot követelt merényletek mögött.
Busht és Blairt bírálta
José Luis Rodríguez Zapatero, aki Spanyolország új miniszterelnöke lesz, tegnap arra szólította fel George Bush amerikai elnököt és Tony Blair brit miniszterelnököt, hogy gondolkodjanak el és gyakoroljanak önkritikát az iraki háborúval kapcsolatban. Kijelentette azt is, szándékában áll visszahívni az Irakban tartózkodó spanyol csapatokat. „Az iraki háború katasztrófa volt, Irak megszállása is katasztrófa” – jelentette ki. A spanyol állami rádiónak elmondta: nem cselekednek addig, amíg hivatalosan le nem teszi az esküt és amíg meg nem kérdeztek minden politikai szereplőt. Ennek ellenére a hadtesteket kivonják abban az esetben, ha június 30-ig nem következik be változás Irakban, és az ország nem kapja vissza szuverenitását.
Casablancai nyom
A spanyol biztonsági erők gyanítják, hogy ugyanaz a szélsőséges iszlám csoport követte el a múlt csütörtöki madridi robbantássorozatot, amely tavaly a marokkói Casablancában követett el öt párhuzamos merényletet külföldi érdekeltségek ellen. A nyomozók azután jutottak erre a következtetésre, hogy a robbantásokkal kapcsolatban őrizetbe vett marokkóiak egyikéről kiderült: kapcsolatban állt a tavaly május 16-án 45 ember halálát okozó casablancai terrorakciók nyomán Marokkóban és Spanyolországban elfogott személyekkel. (m, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.