Hatalmas zűrzavar a temetésen

Kairó/Rámalláh. Eltemették tegnap a ciszjordániai Rámalláhban Jasszer Arafat palesztin elnököt a bánat, a gyász kitörésének kaotikus jelenetei és szinte folyamatos lövöldözés közepette. A hatalmas zűrzavar miatt a gyászszertartást is rövidebbre fogták.

Kairóban még minden ünnepélyesen zajlott. Az ágyútalpra helyezett koporsót hat fekete lóból álló fogat húzta. ČTK/AP-felvételArafat sírhelye a Mukata épületegyüttes, ahol elnöki hivatalában utolsó éveit töltötte, az izraeli hadsereg katonái által körülzártan, gyakorlatilag házi őrizetben, politikai cselekvőképességében erősen korlátozva. Noha a muzulmán hagyomány a koporsó nélküli temetkezést részesíti előnyben, mégis kőkoporsóba helyezték most a holttestet, hogy könnyebben kiemelhető legyen később egy jeruzsálemi újratemetéshez. A palesztinok távoli terve szerint a kelet-jeruzsálemi al-Aksza mecset lesz Arafat végső nyughelye, ha a körülmények majd valaha lehetővé teszik ezt. Az izraeli kormány a leghatározottabban elutasította, hogy Arafat sírja Kelet-Jeruzsálemben legyen.

Palesztin biztonsági erők levegőbe leadott riasztólövésekkel próbálták visszaszorítani az Arafat nevét skandáló hatalmas tömeget, amely megpróbált közel férkőzni az elhunyt politikus, államférfi koporsójához. A tumultus miatt a biztonsági őrök csak nagy küzdelem árán tudták kiemelni a koporsót abból a helikopterből, amely Egyiptomból átszállította Arafat holttestét Rámalláhba. Mintegy huszonöt percig tartott, amíg annyira hátra tudták szorítani a tömeget, hogy kinyithassák a légi jármű ajtaját. A koporsót gépkocsira rakták, a jármű csak araszolva küzdötte végig magát a vonakodva szétnyíló tömegben. A jelszavakat skandáló tömeg vérét és lelkét ajánlotta Abu Ammar (ez volt Arafat mozgalmi neve) eszméinek megvalósításáért. Ekkor is többen megsérültek, ugyanis a biztonsági emberek folyamatosan vadul lövöldöztek a levegőbe, hogy utat nyissanak a gyászmenetnek, s a gyászolók tengeréből is hallatszott fegyverropogás. Néhány embert valósággal letiport a tömeg, többeket sérülésekkel kórházba szállítottak.

Eredetileg úgy tervezték, hogy a temetés előtt felravatalozzák Rámalláhban is az elhunyt palesztin elnök holttestét, de a gyászoló tömegben izzó szenvedélyek hőfoka miatt eltekintettek ettől, mert nem akartak kockáztatni semmiféle olyan érzelemkitörést, amely szélsőségbe torkollhatott volna. Ezért egyenesen a fa árnyékában elhelyezett, fehér márványból készült sírhelyhez vitték a tetemet, ahol egy muzulmán pap szórt földet a koporsóra. Arafat testőrei öszszefogózva és zokogva hajoltak a sír fölé. A bánattól kába gyászolók tömege folyvást nyomult előre, próbálva közel jutni a sírhoz, közben még az elhunyt emlékére – iszlám hagyomány szerint – ültetett olajfacsemetéket is letaposva.

A temetés kívülálló, külföldi szemtanúi szerint olyan nagy volt a káosz, a helyzet ellenőrzése annyira kicsúszott a palesztin biztonsági erők kezéből, hogy az érzelmek ilyen féktelen kitörése és parttalan áradása nem sok jót ígér a következő napokra, kevéssé remélhető a nyugalom visszatérése a palesztin területekre.

A rámalláhi kaotikus jelenetek éles ellentétben álltak az azt megelőző kairói gyászszertartás kissé talán túlzott szervezettségével. A túlbuzgó egyiptomi őrök még magas rangú külföldi személyiségeket is kizártak tévedésből a gyászünnepségről. Például Joschka Fischert és az általa vezetett német küldöttség tagjait sem engedték be a gyászszertartásra, és a német külügyminiszter egyórás várakozás után távozott Kairóból. Fischer gépe a sűrű légiforgalom miatt késve landolt Kairóban. Őt és kíséretét busszal szállították a repülőtér közelében kezdődő gyászmenet kiinduló pontjához, ám ott a biztonságiak bezárták a repülőtér kapuit, és a németeknek ezt kiáltották: „Már vége van”. Úgy lökdösték a küldöttség tagjait, mint valamiféle alkalmatlankodó tüntetőket.

A kairói gyászszertartás reggel kezdődött az al-Galá tiszti klubban. Arafatnak a palesztin zászlóval letakart fakoporsóját a kairói Heliopolisz negyedben lévő bázis mecsetjébe vitték. A jelenlévők, köztük a katonai tiszteletadásra érkezett állam- és kormányfők, valamint külügyminiszterek imádkoztak a palesztin vezető lelki üdvéért. A szertartást az egyiptomi televízió egyenes adásban közvetítette.

Az ágyútalpra helyezett koporsót hat fekete lóból álló fogat húzta. A nyilvános gyászszertartást a kairói al-Azhar nagymecsetben tartották. A ceremónián számos ország állam és kormányfője vett részt. Miniszterelnöki szinten képviseltette magát az európai államok közül Svédország is Göran Persson személyében. Az EU-tagállamokból többnyire külügyminiszterek érkeztek Kairóba. Az iszlám előírásainak megfelelően a szertartáson nem vett részt Szúha Arafat, az elhunyt palesztin elnök özvegye.

Megszületett Jasszer és Arafat

Gáza. Jasszer és Arafat született Gázában – mármint egy fiú ikerpár, akiket szüleik a palesztin vezető emlékére neveztek el. „Nagyon büszke vagyok arra, hogy Jasszer Arafat neve mindennapos lesz a házunkban” – mondta a 32 éves kismama. A házaspárnak amúgy már van egy hétéves lánya és egy ötéves fia. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?