Hatalmas brit készülődés

Washington/London/Párizs. Egy katari támaszpontra telepítenek át amerikai katonai tervezőket a floridai Tampa légibázisról, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságáról. A brit királyi légierő 14 harci gépét küldik január folyamán a Közel-Kelet térségébe.

Női önkéntes katonai alakulat felvonulása BagdadbanČTK/AP-felvételAz amerikaiak új katari parancsnokságának hatáskörébe tartozna egy esetleges Irak elleni hadművelet irányítása. Washingtoni védelmi források bejelentése szerint a katonai tervezők Katarba vezénylése részét képezi a Perzsa(Arab)-öböl körzetében való amerikai jelenlét folyamatban lévő megerősítésének. Amerikai közlés szerint a katari parancsnoki központ csak akkor válik hadműveleti parancsnoksággá, ha George Bush elnök az Irak elleni háború mellett dönt.

A brit védelmi tárca közlése szerint a királyi légierő 14 harci gépét küldik január folyamán a Közel-Kelet térségébe. A tárca szóvivője tegnap bejelentette, hogy a repülőszázad egy régóta tervezett jordániai hadgyakorlatra indul. Védelmi illetékesek nem zárták ki annak lehetőségét, hogy a repülőgépek később részét képezzék az iraki háború eshetőségére készülő, a térségbe küldendő brit katonai egységeknek. A 12 napig tartó hadgyakorlaton való részvétel lehetőséget ad arra, hogy a brit légierő Tornado, Jaguar és Harrier típusú gépei a jordániai hadsereg francia Mirage harci gépeivel gyakorlatozzanak közösen. Az iraki hadseregnek egyebek között szintén Mirage-ai vannak – hívták fel a figyelmet védelmi szakértők. Geoff Hoon brit védelmi miniszter kedd este jelentette be, hogy egy Irak elleni katonai fellépésre való előkészülés keretében a kormány 1500 tartalékos mozgósításáról rendelkezett. A miniszter azt is közölte, hogy a mozgósítással egy időben a hadsereg jelentős erői készülődnek egy esetleges iraki bevetésre. Bejelentette azt is, hogy a csendes-óceáni térségbe vezényelt haditengerészeti egységet további hadihajókkal egészítik ki a hónap második felében, amely „jelentős partra szállító képességet” testesít meg. A hajóraj a Földközi-tenger térségében fog gyakorlatot tartani, és szükség esetén a Perzsa-öböl felé indul. Az Ark Royal brit repülőgép-hordozó vezetésével a haditengerészet egy hajóraja – egy-egy tengeralattjáró, fregatt, romboló és két kiszolgáló hajó – szombaton indul Portsmouth-ból a Perzsa-öböl felé. Eredeti úti célja a Csendes-óceán, ahol júniusban közös hadgyakorlatot rendeznek a térségbeli államok részvételével. A brit védelmi tárca közlése szerint a legnagyobb brit repülőgép-hordozót átalakítják helikopterhordozóvá és a hajórajt 16 hajóra bővítik ki, csatlakozik hozzá az HMS Ocean helikopterhordozó, további rombolók, aknaszedők, kiszolgáló- és partra szállító hajók. A haditengerészet 5 ezer katonája, köztük 3 ezer tengerészgyalogos teljesít szolgálatot a hajókon. A brit szárazföldi hadsereg 7. és 4. páncélos dandárjának katonái jelenleg Németországban gyakorlatoznak, és folyik fegyvereik, köztük a Challenger típusú tankok átalakítása a sivatagi hadviselésre. Mozgósításukról még nem hozott döntést a kormány.

Michele Alliot-Marie védelmi miniszter az Irak elleni háborúban való francia részvétel lehetőségéről Jacques Chirac elnöktől elhangzott utalás kapcsán kijelentette: Párizs álláspontja jottányit sem változott, a háború csak a legvégső eszközként jöhet szóba. A miniszter asszony tegnap válaszolt az újságírók kérdéseire, amelyek azt feszegették, a francia kiindulópont módosítását jelzi-e Chirac keddi megnyilatkozása. Chirac azt mondta, hogy a francia hadseregnek készen kell állnia minden eshetőségre. Az elnök első ízben tett célzást arra, hogy Franciaország nem zárja ki részvételét egy amerikai irányítású katonai büntetőakcióban, ha Bagdad nem tesz eleget a BT 1441-es határozatában foglalt követelményeknek.

A Dél-afrikai Köztársaság, az el nem kötelezettek országok csoportjának soros vezetője arra kérte az ENSZ fegyverzetellenőreit, hogy kulcsfontosságú jelentésüket január 27-én ne a BT zárt ülésén, hanem a nyilvánosság előtt ismertessék azt. A 118 országot tömörítő el nem kötelezettek mozgalma legutóbb októberben, a BT-határozat tervezete körüli diplomáciai csatározás sűrűjében kezdeményezett Irak ügyében nyílt ülést, amelyen a felszólalók sorra ellenezték, hogy az USA háborút indítson Bagdad ellen a világszervezet felhatalmazása nélkül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?