<p>Pontosan három hónappal ezelőtt süllyedt el a Costa Concordia óceánjáró hajó, amelynek roncsa továbbra is a toszkán Giglio-szigeténél hever a tengerben. A harminckét áldozatot követelő szerencsétlenség pontos okait még nem sikerült tisztázni.</p>
Három hónappal ezelőtt süllyedt el a Costa Concordia
Az európai hajózási szabályok szigorítását sürgette Enrico Rossi, Toscana tartományi elnöke a három hónappal ezelőtti hajókatasztrófa kapcsán rendezett konferencián. Rossi a sajtónak elmondta, hogy olasz-francia együttműködéssel radarrendszert dolgoznak ki a Tirrén-tenger hajóforgalmának ellenőrzésére, hogy a "Costa Concordiához hasonló baleset soha többé ne történhessen meg".
Negyed évvel azután, hogy az óceánjáró egy sziklának ütközött, péntek reggel pánikot keltett Giglio-szigetén a parttól alig ötszáz méterre megállt orosz felségjelzésű kereskedelmi hajó. Mint kiderült, a hajó menedéket keresett a vihar elől, de a lakosok már a legrosszabbra gondoltak.
Január 13. este háromnegyed tízkor futott zátonyra a Costa Concordia 4229 személlyel a fedélzetén. Utasok és személyzet közül harmincketten veszítették életüket, közöttük a hajón zenészként dolgozó Fehér Sándor is. Két holttestet nem sikerült még felhozni a tengerből.
A vízben oldalán fekvő hajó átkutatása március végén lezárult, ekkorra ürítették ki a Costa Concordia üzemanyagtartályait is. Áprilisban nevezik meg az óceánjáró roncsának elszállítását végző céget. A hajó eltávolítása akár egy évig is eltarthat.
A baleset okait tisztázó és a felelősöket elítélő bírósági tárgyalás kezdeti dátuma még nem ismert: a vád és védelem szakértői július végére fejezik be a hajó fekete dobozának megvizsgálását. Sajtóértesülések szerint a fekete doboz a baleset után két órával lemerült.
Eddig kilenc személy, a hajó kapitánya Francesco Schettino és segédtisztjei, valamint a Costa Crociere hajótársaság három vezetője ellen indult vizsgálat. Schettino továbbra is házi őrizetben van. Húsvétkor három órára elhagyhatta Nápoly közeli otthonát.
A Costa Crociere nem hozta nyilvánosságra, hányan fogadták el az általa felajánlott fejenkénti 14 ezer eurós kártérítési összeget. A Costa Concordia áldozatainak rokonai és a túlélők eddig főleg az Egyesült Államokban indítottak kártérítési követelést.
Utoljára áprilisban hat olasz túlélő fordult ügyvédhez: a mentésükhöz használt csónakban három holttest is feküdt, akiket a mentők a part felé tartva a vízből emeltek ki. Az életben maradottak szerint ez az élmény jobban megrázta őket mint a hajószerencsétlenség - hangoztatták az újságoknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.