Vasárnap Hamburgban eltemették a 96 éves korában elhunyt auschwitzi túlélőt, Esther Bejaranót.
Hamburgban eltemették az auschwitzi túlélő Esther Bejaranót
A zsidó származású Bejaranónak azért sikerült megmenekülnie a gázkamrától, mert az auschwitzi lányzenekarban játszott.
A július 10-én Hamburgban elhunyt Bejaranót a hamburgi zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra 1999-ben elhunyt férje, Nissim mellett.
A temetésen sokan búcsúztatták, köztük Carola Veit, a hamburgi parlament elnöke és Peter Tschentscher hamburgi polgármester, Sawsan Chebli berlini államtitkár és Rolf Becker színész.
„Esther Bejarano kiemelkedő szolgálatot végzett a civil társadalomért nemcsak Hamburgban, hanem egész Németországban. Az auschwitzi és ravensbrücki koncentrációs táborok túlélőjeként, rendkívül fontos oktatómunkát végzett az iskolákban és egyetemeken” – hangsúlyozta Veit a gyászszertartáson.
Bejarano állhatatos küzdelme élete végéig a jobboldali szélsőségek ellen csodálatra méltó volt – tette hozzá.
Bejaranót 1943-ban hurcolták el Auschwitzba. A haláltábort annak köszönhetően élte túl, hogy sikerült bejutnia a fiatal nőkből összeállított lágerzenekarba. Németország felszabadítása után kivándorolt Palesztinába, a későbbi Izraelbe. A zsidó államból 1960-ban költözött vissza Németországba.
Hamburgban telepedett le családjával, és a holokauszt után huszonöt évvel is megmutatkozó antiszemitizmussal szembesülve, kezdte el társadalmi aktivista munkáját, amelyben szintén fontos szerepet kapott a zene. Coincidence nevű zenekarával,amelyet gyermekeivel alapított, antifasiszta és jiddis dalokat játszottak, majd jóval a nyolcvanon túl, 2008-ban csatlakozott a Microphone Mafia nevű német-török-olasz együtteshez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.