London/Iszlámábád/Dzsam-mu. Brit sajtóértesülések szerint India részletes előkészületeket tett egy Pakisztán elleni háborúra, amelyet csak a monszunesők után, valamikor szeptemberben indíthat el.
Háborús fenyegetőzés
Indiai őrszem a határon. Már egymillió katonát vezényeltek a térségbe. Reuters-felvételA The Daily Telegraph brit lapnak nyilatkozva az indiai hadsereg magát megnevezni nem kívánó, magas rangú tisztje szerint azért lesz háború, mert nincs más lehetőség arra, hogy az indiai hadsereg megleckéztesse Pakisztánt. India biztonságának fokozása érdekében hétfőn a hadsereg ellenőrzése alá helyezték a határvédelmet mind szárazföldön, mind a tengereken. Az indiai védelmi miniszter és a hadsereg tábornokai kétnapos körutat kezdtek a határtérségben, hogy megszemléljék a mozgósítást. Az indiai külügyi szóvivő a katonai fellépésre való előkészületek normális részének nevezte az intézkedéseket. Egyben megerősítette, országa nem hajlandó elfogadni Pakisztán javaslatát független megfigyelők fogadására a vitatott határvonal mentén.
Abdel Kader Dzsaffer, Pakisztán londoni nagykövete a BBC-nek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy Pakisztán és India nagyon közel áll a háborúhoz Kasmír ügyében. Kijelentette, a nemzetközi közösségnek tudatában kell lennie a szembenállás komolyságának. Az elmúlt hetekben egymillió katonát vezényeltek a két ország határtérségbe. Tegnap is kölcsönös fenyegetőzések hangzottak el mind indiai, mind pakisztáni részről. George Fernandes indiai védelmi miniszter felszólította az észak-nyugati Rádzsasztánban állomásozó szárazföldi és légi egységek parancsnokait, hogy „határozott választ adjanak a pakisztáni terrorizmusra”, és „készüljenek fel minden eshetőségre”. Bombayben a haditengerészet egyik illetékese közölte, a tengeri egységek, amelyek az újdelhi parlament elleni decemberi merénylet óta riadókészültségben vannak, tovább fokozták készenlétüket a feszültség növekedésével.
A pakisztáni kormány katonai szóvivője az AFP-nek úgy nyilatkozott, hogy bármilyen indiai behatolást pakisztáni területre vagy a Pakisztán fennhatósága alatt lévő kasmíri részre „erőteljes válasz követ”. Pervez Musarraf pakisztáni elnök mára összehívta az ország lapkiadóit, politikai vezetőit, valamint a kormány és biztonsági tanácsa közös ülését. A pakisztáni média nukleáris rakéták mozgásáról tett említést, de ezt nem erősítették meg hivatalosan. Tegnap is voltak lövöldözések a határtérségben, s a legújabb kasmíri hírek szerint muzulmán szakadárok megölték az államot kormányzó Nemzeti Kongresszus Párt két aktivistáját. Az áldozatokat saját otthonukban gyilkolták meg.
Kína tegnap aggodalmának adott hangot, s mértéktartásra és tárgyalásos rendezésre szólította fel Indiát és Pakisztánt. Kung Csüan külügyi szóvivő pekingi sajtóértekezletén kifejezte reményét, hogy a két dél-ázsiai atomhatalom tekintettel lesz a térség biztonságára és stabilitására, s ennek jegyében mindkettő mértéktartást tanúsít háborúval fenyegető, elmérgesedett vitájában. Kung mindkét ország barátjának nevezte Kínát. Peking korábban egyértelműen Pakisztán oldalán állt, mivel neki magának is megoldatlan határvitája van Indiával. Az utóbbi időben azonban számottevően javultak kapcsolatai Újdelhivel, miután megegyezett vele, hogy a vitatott területek ügyét egyelőre nem bolygatják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.