Ha itthon csődöt mond a jogorvoslás

Tájainkon még nem elég ismert, hogy az állampolgárok jogsérelem esetén, ha az összes nemzeti jogorvoslati formát kimerítették, az EU Petíciós Bizottságához fordulhatnak ügyük felülvizsgálata érdekében – tájékoztatta a közvéleményt Dobai Alexandra európai parlamenti képviselő, a bizottság szóvivője.

Tájainkon még nem elég ismert, hogy az állampolgárok jogsérelem esetén, ha az összes nemzeti jogorvoslati formát kimerítették, az EU Petíciós Bizottságához fordulhatnak ügyük felülvizsgálata érdekében – tájékoztatta a közvéleményt Dobai Alexandra európai parlamenti képviselő, a bizottság szóvivője. „Az unióban ez az egyetlen állampolgárbarát bizottság, az egyetlen választott testület, az egyetlen bizottság, mely nap mint nap az állampolgárok ügyeivel foglalkozik” – mondta Dobai Alexandra. Közölte: az ügy a panasz beérkezésétől számított 2-3 hónapon belül a bizottság asztalára kerül, behívják az érintetteket, és az unió azon bizottságának képviselőjét, aki az adott témában illetékes. Minden érintett jelen van, és az ügyet 3 hónapon belül kivizsgálják emelte ki.

A bizottság az európai ombudsman „keze alá dolgozik”, ő az, aki az egyes esetekben szankcionálhat, a nemzeti vagy az Európai Bírósághoz továbbíthatja az ügyet, melyet így köteles felülvizsgálni az arra felkért szervezet – ismertette a szóvivő.

Dobai Alexandra hangsúlyozta: Magyarországon az állampolgárok körében nem eléggé ismert a jogorvoslat e módja, példaként említette, hogy Belgiumból évente 6 000 bejelentést kapnak, míg Magyarországról eddig mindössze 300 beadvány érkezett. A szóvivő elmondta, az állampolgárok minden témában nyújthatnak be petíciót a bizottságnak, ha bizonyítani tudják, hogy a nemzeti jogorvoslati formák mindegyikét kimerítették, s mindenhol elutasították őket, vagy ügyükkel nem foglalkoztak, de fontos feltétel, hogy a jogsérelem az Európai Unió területén történjen.

Az egyes országokban különböző témák népszerűek: Olaszországban az atomhulladék elhelyezése, Spanyolországban az autópályák nyomvonalának kijelölése, míg Görögországban a kettős adóztatás miatt fordulnak gyakran az állampolgárok a bizottsághoz.

„Magyarországról eddig elsősorban 1958 előtti föld-visszaigénylési beadványok érkeztek, amivel a bizottság nem tud foglalkozni, mert 1987-ben alakult, és Magyarország 2004-ben lett az unió tagja” – mondta Dobai Alexandra, hozzátéve, viszont egyre több természetvédelmi felülvizsgálati kérelmet kapnak.

A bizottsághoz az Európai Parlament honlapján található formanyomtatványokon lehet eljuttatni a panaszokat. „Olyan dolgokon próbálunk meg segíteni, amik megkeserítik az emberek mindennapjait” – hangsúlyozta a szóvivő. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?