<p>Berlin. Németországban tegnap a második világháború utáni 18. Bundestag – szövetségi gyűlés – megválasztására jogosult 61,8 millió állampolgár szavazhatott az egyéni képviselőjelöltekre és a tartományonként felállított pártlistákra. Merkelék az exit poll eredmények szerint az elért 42 százalékkal fölényes győzelmet arattak.</p>
Győztek a német uniópártok
ÖSSZEFOGLALÓ
A 299 választókerületben 4451 egyéni jelölt indult, listákat 34 párt állított. A listás szavazatok alapján további 299 mandátumot osztanak ki az 5 százalékos bejutási küszöbön átlépő pártok között. A Bundestag létszáma azonban az ún. többletmandátumok és kiegyenlítő mandátumok miatt nem 598 lesz, hanem jóval nagyobb, meghaladhatja a 650 főt.
A felmérések végig azt mutatták, hogy Angela Merkel, a konzervatív kereszténydemokrata unió (CDU) elnöke maradhat a kancellár. A leginkább valószínűnek az tűnt, hogy a CDU és bajor testvérpártja, a keresztényszociális unió (CSU) folytatja a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) 2009-ben kezdett kormányzást. Az exit poll eredmények ismeretében azonban a második lehetőség tűnik valószínűbbnek: vagyis hogy a CDU/ CSU felújítja a 2005–2009 közötti nagykoalíciót a szociáldemokrata párttal (SPD).
A pártok az utolsó percig küzdöttek a szavazatokért. Angela Merkel szombaton Berlinben elmondott kampánybeszédében kijelentette: a konzervatívok az FDP-vel akarják folytatni a kormányzást. 2005 és 2009 között, a nagykoalíció idején is sikerült sok gondot megoldani, de Németország sikeresebb volt az utóbbi négy évben, amikor a konzervatívok és a liberálisok vezették az országot. Hozzátette: elutasítja a baloldal adóemelési terveit, mert azok veszélyeztetik a gazdaság fejlődését. A parlamenti bejutásra esélyes euroszkeptikus Alternatíva Németország (AfD) párt támogatóinak üzenve Merkel azt mondta: az európai integrációnak köszönhető, hogy német földön hosszú ideje, 70 éve nem pusztított háború. Németország sorsa Európától függ, „nekünk csak akkor megy jól, ha Európának is jól megy” – mondta Merkel. A kancellár szociáldemokrata kihívója, Peer Steinbrück Frankfurtban szónokolt. A Merkel-kormány 4 elvesztegetett éve után el kell kezdeni egy olyan országot építeni, ahol „nem az számít, hogy honnan jössz, hanem az, hogy hová akarsz eljutni” – mondta a szociáldemokrata párt kancellárjelöltje. Hangsúlyozta: meg kell fordítani az újraelosztás irányát, a gazdagoktól kell kérni nagyobb hozzájárulást ahhoz, hogy Németország erős és összetartó ország legyen. Adóemelésre is szükség van, de csak a „felső 5 százalék” terheit kell növelni – mondta Steinbrück. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.