Gyermekbarát ifjúsági paktum

Az Európai Unió állam- és kormányfői Európai Ifjúsági Megállapodást hoztak létre, melynek célja, hogy a különböző politikai területeken figyelembe vegyék a fiatalok érdekeit.

Háttér

Március 17-én hozták nyilvánosságra a bizottság Zöld Könyvét, mely a „Szembesítés a demográfiai változással: új szolidaritás a nemzedékek között” címet viseli. Az Eurostat adatai szerint a születési arány olyannyira lecsökkent, hogy ma egy nőre 1,5 gyerek jut (ahhoz, hogy az egymást váltó nemzedék számaránya ne csökkenjen, legalább 2,1 gyerek szükséges). Az egyik legégetőbb kérdés, hogy miként lehet megbirkózni az öregedő társadalom problémájával úgy, hogy ezzel egyidejűleg lehetőséget nyújtsanak a fiataloknak.

Témakörök

Az Európai Ifjúsági Megállapodásról az uniós állam- és kormányfők egyeztek meg, a paktum az Európai Tanács záróközleményének I. mellékletében található. Három fő vetülete van: foglalkoztatás, integráció és társadalmi előrehaladás; oktatás, képzés és mobilitás; valamint a munka és a családi élet összeegyeztetése. A dokumentum felszólítja a munkáltatókat és az üzleti élet képviselőit: tanúsítsanak társadalmi felelősséget abban, hogy segítséget nyújtanak a fiatalok képzésében, és arra bátorítják a fiatal embereket, hogy fejlesszék vállalkozói képességeiket. Az oktatás, képzés és mobilitás címszavak alatt a szöveg utal arra a problémára, hogy sokan (idő előtt) kimaradnak az iskolából, valamint arra, hogy fokozni kellene a folyamatban lévő kezdeményezéseket a Marie Curie-programban résztvevő kutatók számára, fejleszteni kellene az átláthatóságot és az összehasonlíthatóságot a képesítések terén, valamint nagyobb figyelmet kellene fordítani a nem hivatalos oktatási formák elismerésére. A munka és a családi élet összeegyeztetése kapcsán a dokumentum kimondja: támogatni kell, hogy „a partnerek megosszák egymás között a felelősséget, ki kell bővíteni a gyermekhálózatot, és ki kell fejleszteni a munkaszervezet innovatív formáit”. A Zöld Könyv az Európai Ifjúsági Fórumot nevezi meg azon kulcsszereplők egyikének, amelyek biztosítani tudják a paktum sikerét. Az Európai Ifjúsági Fórum olyan nemzetközi szervezet, melyet nemzeti ifjúsági tanácsok és nemzetközi nem kormányzati ifjúsági szervezetek alapítottak azzal a céllal, hogy az európai fiatalok érdekeit képviseljék. Jelenleg 93 tagja van. Jacques Chirac francia elnök a célkitűzések között említette, hogy „bátorítani kell a fiatal párokat, hogy annyi gyerekük legyen, amennyit csak akarnak, és ne csak annyi, amennyit megengedhetnek maguknak”.

A Bizottság várhatóan májusban vagy júniusban adja ki az ifjúsági politikával foglalkozó közleményét. (Euractiv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?