Görögország a legrosszabbra számít

Athén |

<p>Hétfőn kellene elkezdődniük az első visszatoloncolásoknak Görögországból Törökországba. Papíron minden készen áll, ám hiányoznak a szakemberek, a migránsok dühösek, az emberi jogi szervezetek fel vannak háborodva. Az Európai Unió meg akarja fékezni a migránsáradatot, ezért kötött a migránsok visszaküldéséről paktumot Törökországgal. A megállapodással Törökországot gyakorlatilag biztonságos harmadik országnak nyilvánították.</p>

A dpa német hírügynökség megpróbálta megválaszolni a tisztázatlan kérdéseket:
    
Hány menekültet fognak visszaküldeni?

Az Égei-tenger keleti medencéjének szigeteire körülbelül ötezer migráns és menekült érkezett március 20-a óta, azóta, hogy életbe lépett az EU-török megállapodás. Ettől a naptól kezdve érvényes az az elv, hogy minden Törökországból illegálisan beutazó embert vissza kell küldeni. Nem világos, hogy hétfőn hány embert kellene visszafordítani Törökországba. Minden egyes, az EU által kiutasított szírért cserébe egy másik szírt kellene (törökországi menekültábborokból) az EU-államoknak legális úton befogadniuk. Az EU maximum 72 ezer szírt akar Törökországból beengedni. Remények szerint az eljárás elveszi az emberek kedvét attól, hogy csempészek segítségével átkeljenek a török partokról a tengeren Görögországba.

Kiket érintenének az első visszaküldések?

Hivatalosan még semmi sem világos. A parti őrségtől származó információk szerint állítólag van 600 olyan migráns, akik nem folyamodtak menedékért. "Bizonyára ők lesznek az elsők" - közölte a parti őrség egyik tisztje. "Őket követik a többiek, ha elutasítják menedékkérelmüket" - fűzte hozzá.

Ki választja ki ezeket az embereket?

Annak, aki menedék iránti kérelmet nyújt be, gyorsított eljárásban "igen", vagy "nem" választ kell kapnia. Emberi jogi szervezetek bírálják a "hórukk eljárást". Európában a menedékkérelem elbírálási folyamata hónapokig tart. Más államokból származó menekültügyi szakértőknek kellene a döntéseket meghozniuk a kevés görög bíróval együtt. Az EU-szakemberek azonban még nincsenek a helyszínen, s az a kevés, aki már ott van, nem ismeri a munkamenetet - tudta meg a dpa a görög parti őrségtől.

Miként kell lezajlania a kitoloncolásnak?

A parti őrség és a rendőrség elzárkózik az információszolgáltatás elől. Nem óhajtják megszellőztetni terveiket, azt, hogy egy háromezer dühös embert befogadó táborból miként emelik ki a kiutasítandó személyeket. Biztonsági szakemberek napok óta fenntartásaikat hangoztatják, egyesek csúnya jelenetektől tartanak. Leszbosz szigetéről az embereket a szemközti török kikötőbe, Dikilibe kellene szállítani, Híosz szigetéről a törökországi Cesmébe. Harmadik variánsként szóba jöhet az Evrosz folyónál lévő határtkelőhely Görögország északkeleti részén.

Mire számít Görögország?

A legrosszabbra. A visszaküldésre kiszemelt emberek többségükben a szíriai polgárháború elől menekültek. Mások az afgán tálibok elől szöktek meg. A biztonsági hatóságok attól tartanak, ezek az emberek ellenállást fognak tanúsítani. "Ki fogja ezek után kihozni őket a táborokból" - teszik fel a kérdést a biztonságiak. Az idegek a pattanásig feszültek a migránsok körében. Állandóak az összetűzések a különböző nemzetiségű emberek között.

Mit szólnak mindehhez a segélyszervezetek?

Fel vannak háborodva. Mint mondják, az nem lehet, hogy egy menedék iránti kérelemről, egy sorsról néhány nap leforgása alatt döntsenek. Fenntartásaikat hangoztatják azzal kapcsolatban is, hogy Törökország biztonságos harmadik ország-e. Az Amnesty International már felpanaszolta, hogy az EU-török megállapodás "fatális hiányosságokkal" teli. A szervezet úgy tudja, hogy Törökország naponta küld vissza migránsokat és menekülteket Szíriába. Törökország semmiképp sem biztonságos harmadik ország - véli az Amnesty International.

Miként reagálnak a csempészek, kevesebb menekült érkezik?

Jelenleg ingadozások tapasztalhatók. Tény azonban, hogy lényegesen kevesebb migráns és menekült érkezik, mint az előző egy hónapban. Az embercsempészek már alternatív útvonalakat keresnek, s Olaszország jön szóba. Néhány nappal ezelőtt lefüleltek egy csempészbandát Nyugat-Görögországban. Fejenként hétezer euróért reptettek migránsokat egy kis nyugat-görögországi repülőtérről egy Lecce városának (Dél-Olaszország) közelében fekvő repülőtérre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?