<p>Jóváhagyta a német parlament alsóháza, a Bundestag pénteken a Görögországnak nyújtandó pénzügyi támogatásról szóló törvénytervezetet.</p>
Görög válság - a Bundestag jóváhagyta a támogatást
A szavazást több napos parlamenti vita előzte meg, amelynek során Angela Merkel kancellár igyekezett minél nagyobb támogatást szerezni a kormány által előterjesztett tervezethez, illetve a nemzetközi segélycsomagban való német részvételhez.
A pénteki szavazás során a kormánypártok, valamint az ellenzéki Zöldek pártjának képviselői támogatták a törvénytervezetet, míg a legnagyobb ellenzéki párt, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) tartózkodott a voksolásnál. Az ugyancsak ellenzéki Baloldal pártja a tervezet ellen szavazott. A tervezet mellett 390, ellene pedig 72 képviselő adta le voksát, míg a tartózkodók száma 139 volt.
A felsőház, a Bundesrat jóváhagyása biztosra vehető, és azt követően Horst Köhler államfő aláírásával a törvény életbe lép.
Németország az elkövetkező három évre előirányzott 110 milliárd eurós segélycsomagban 22,4 milliárd euróval veszi ki részét. Ebből az idén 8,4 milliárd euró esedékes. A német közreműködés nem a központi költségvetésből történik, hanem az állami tulajdonban lévő KfW bank (Kreditanstalt für Wiederaufbau) hitelkonstrukciójával, amely felett az állam garanciát vállal. A német szerepvállalás a legnagyobb a nemzetközi segélycsomagban, annak 28 százalékát teszi ki.
A szavazás kimenetele Angela Merkel kancellár győzelmét jelenti, a győzelem értékéből azonban sokat levon az ellenzéki szociáldemokraták tartózkodása, továbbá az a tény, hogy a német lakosság csaknem 90 százaléka a Görögországnak nyújtandó TÁMOGATÁS, illetve az ebben való német közreműködés ellen van. A kancellár mindvégig azzal érvelt, hogy a pénzügyi csomag szükséghelyzetben született, az utolsó eszköz volt Görögország megsegítésére. Merkel ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az igazi tétet az euró stabilitásának a megőrzése jelentette.
Az ellenzéki szociáldemokraták tartózkodásukat nem a segélycsomag általános elutasításával, hanem azzal indokolták, hogy megítélésük szerint a kormánykoalíció törvénytervezete nem tartalmazott semmifajta előzetes garanciát a hasonló esetek megismétlődésének elkerülésére. Az SPD vezetői hiányolták, hogy a magánbankokat nem sikerült a segélycsomaghoz történő aktívabb hozzájárulásra bírni. A kormány és a legtekintélyesebb német magánbankok képviselői között erről ugyan előzetes megállapodás jött létre, a szociáldemokraták azonban azt nem tartották kellően konkrétnak. Garanciákat követeltek továbbá arra, hogy a törvénytervezet megfelelő garanciákat irányozzon elő a pénzpiacok reformjára, és ennek keretében - a spekulációk megakadályozása céljából - egy úgynevezett pénzpiaci tranzakciós adó bevezetésére tettek javaslatot. Ezt azonban a kormánypártok elutasították.
A szavazással egy IDŐBEN jelentette be a berlini pénzügyminisztérium, hogy a német magánbankok, illetve biztosító társaságok 8 milliárd euróval járulnak hozzá Görögország megsegítéséhez. Ennek részletei még nem ismeretesek.
Guido Westerwelle külügyminiszter, a kisebbik koalíciós partner, a Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke egy pénteki interjúban elismerte, hogy a 22,4 milliárdos hitel feletti állami garanciavállalás nem mentes a kockázatoktól. Ennek ellenére cselekedni kellett - érvelt az FDP vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.