Globális biodiverzitási alapot hoztak létre

természetvédelem

A Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) vancouveri közgyűlésén csütörtökön ratifikálta a biológiai sokféleség védelmére létrehozott új globális alapot, amely elősegíti, hogy a tavaly decemberi COP15 egyezménynek megfelelően a tagországok 2030-ig a bolygó 30 százalékán megvédjék a biodiverzitást.

Vancouverben 185 ország mintegy 1500 küldöttje vett részt a GEF hetedik közgyűlésén. Mint David Cooper, az ENSZ biológiai sokféleségről szóló egyezményének (CBD) ügyvezető titkára kiemelte: a résztvevők „az egyetértéstől a cselekvésig" jutottak.

A Globális Biodiverzitási Alap (GBF) finanszírozását az alapot ratifikáló országok kormányai, közhasznú nem kormányzati szervezetek és a magánszektor biztosítja. A GBF lehetőséget teremt a fejlődő országok, különösen a legsebezhetőbb kis szigetállamok támogatására.

A források 20 százalékát közvetlenül az őslakosok és a helyi természetvédelmi kezdeményezések kaphatják meg. Kiemelten támogatják majd a fejlődő kis szigetországokat és a legkevésbé fejlett országokat, amelyeknek az alap forrásainak több mint egyharmada juthat – olvasható a GEF honlapján megjelent közleményben.

A GBF „a biológiai sokféleség jövőjével kapcsolatos törekvéseinket testesíti meg" – hangsúlyozta Steven Guilbeault kanadai környezetvédelmi miniszter.

Az alap első két nagy támogatását Kanada és Nagy-Britannia fizette be: Kanada 200 millió kanadai dollárral, Nagy-Britannia pedig 10 millió fonttal járult hozzá a Globális Biodiverzitási Alap (GBF) elindításához.

A GBF ratifikációját a legtöbb nem kormányzati szervezet üdvözölte, az Avaaz globális kampánycsoport azonban rámutatott, hogy az eddig befolyt támogatás nem elegendő, és még 40 millió dollár „szükséges ahhoz, hogy az alap 2023 végéig működőképes legyen". Az Avaaz felszólította az alap létrehozását támogató országok kormányait, köztük Japánt és az Egyesült Államokat, hogy járuljanak hozzá a finanszírozáshoz.

A Globális Környezetvédelmi Alap közgyűlését négyévente rendezik meg. A rendezvény házigazdája idén Vancouver volt, amely Brit Kolumbiában, Kanada nyugati részén fekszik, ahol éppen hatalmas erdőtüzek pusztítanak.

„Az országok Vancouverben összefogtak, hogy a bolygó és az emberek egészsége érdekében változtassanak. Erre a rendkívüli pillanatra még sokáig emlékezni fogunk. A GEF hetedik közgyűlésén megmutattuk, hogy még nehéz körülmények között is – mikor erdőtüzek dúlnak – előre tudunk lépni a nagyobb biodiverzitású bolygó érdekében, ami mindannyiunk javára szolgál" – hangsúlyozta Carlos Manuel Rodríguez, a Globális Környezetvédelmi Alap elnök-vezérigazgatója a szervezet közleményében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?