Washington/Bagdad/Dubaj. A Szaddám Huszein volt iraki elnökhöz hű erők egyre szervezettebb gerillaháborút folytatnak Irakban az amerikai haderők ellen, és terroristacsoportok is újraélednek – ismerte be az Irakot megszálló amerikai egységek parancsnoka.
Gerillaháború zajlik Irakban
Megemlítve néhány katonának az ABC TV-ben tett elkeseredett nyilatkozatát – közülük az egyik Donald Rumsfeld védelmi miniszter lemondását követelte – Abizaid hangsúlyozta: e kijelentések olyan fiatalemberek frusztrációját jelzi, akik szeretnének már hazamenni. Bár nem helyezett kilátásba büntetést számukra, leszögezte: egyetlen egyenruhát viselő sem engedheti meg magának, hogy bármi sértő kijelentést tegyen a Pentagon vezetőjére vagy az USA elnökére. Az amerikai hírügynökség emlékeztet arra, hogy Rumsfeld és a védelmi minisztérium más illetékesei a múlt héten még nem voltak hajlandók használni a gerillahadviselés kifejezést az amerikaiak elleni iraki támadásokra, arra hivatkozva, hogy azok túl szórványosak és szervezetlenek ahhoz, hogy így nevezzék őket. Abizaid saját megfogalmazásáról azt mondta, hogy kisebb nézeteltérés van a miniszter és közte a doktrinális fogalmak terén, de „végül is háborúról van szó, akárhogy is nevezik”.
Lapértesülés szerint a Pentagon a tél beköszöntéig megkezdheti az amerikai Nemzeti Gárda tízezer katonájának behívását, hogy megerősítse a jelenleg Irakban állomásozó amerikai erőket és pótolja a szövetségesek hiányzó katonáit. A The Wall Street Journal tegnap emlékeztetett arra, hogy az amerikai hadsereg iraki és afganisztáni szerepvállalása jelentősen leapasztotta a szabadon rendelkezésre álló amerikai alakulatok létszámát, s a két említett országba küldött katonákra továbbra is nap mint nap veszély leselkedik. Donald Rumsfeld ezért várhatóan még ezen a héten jóváhagyja azt a tervet, amelynek értelmében rotációval (a régi egységek egy részének friss erőkkel történő felváltásával) enyhítenék a tengerészgyalogság és a szárazföldi hadsereg Irakban állomásozó erőire nehezedő terhet. Irakban jelenleg 146 ezer amerikai katona tartózkodik, a harci veszteséglistán pedig már 147 halálos áldozat van, ami azonos az 1991-es Öböl-háború veszteségével. A Nemzeti Gárda katonáit legkorábban azonban csak márciusban, áprilisban vezényelnék Irakba, mivel kiküldésüket 2-3 hónapos kiképzés előzné meg. A katonák szolgálati ideje 12-16 hónap lenne, a kiképzés időtartamát is beleértve.
Szaddám Huszeinnek tulajdonított újabb hangfelvételt játszott le tegnap a dubaji al-Arabija műholdas televízió. Ezen a megbuktatott diktátor azzal vádolja Washingtont és Londont, hogy az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatban hazudtak saját népüknek a háború mielőbbi megindítása érdekében. A Szaddám nyilatkozatait jól ismerő szakértők szerint a szalagon hallható hang és a felhívás stílusa nagyon hasonlít a megbuktatott diktátor beszédeihez. A szöveg kétségtelenül tartalmaz a közeli napokban történt eseményekre való utalásokat is. A hitelességet illetően azonban megbízható szakértői vélemény még nincs.
A bagdadi lakosok fele helyesli az amerikai–brit szövetségesek iraki háborúját, háromnegyedük mindazonáltal úgy véli, hogy városuk veszélyesebb hellyé vált Szaddám bukása után, mint előtte volt – derül ki egy tegnap ismertetett felmérésből. A Channel 4 brit tévécsatorna és a The Spectator című jobboldali hetilap megrendelésére a YouGov intézet által készített közvélemény-kutatás adatai szerint a megkérdezett bagdadi férfiak és nők 50 százaléka tartotta igazságosnak a háborút, míg a válaszadók 27 százaléka ellenkező álláspontra helyezkedett. A háború céljait illetően a legtöbben – 47 százalék – az iraki olajkincs megszerzését emelték ki. Negyvenegy százalék szerint a háborút az váltotta ki, hogy az amerikai–brit szövetségesek Izraelt kívánták megvédeni; 23 százalék az iraki nép felszabadításában látta a beavatkozás célját, és csupán 6 százalék vélte úgy, hogy az állítólagos iraki tömegpusztító fegyverek leszerelésének szándéka sarkallta támadásra a szövetségeseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.