Washington. Az USA és Franciaország között tovább mélyült az ellentét az Irak elleni katonai fellépés ügyében, noha a múlt héten még úgy tűnt, hogy kompromisszumra juthatnak a BT új határozatáról.
Francia–amerikai ellentét
Washington. Az USA és Franciaország között tovább mélyült az ellentét az Irak elleni katonai fellépés ügyében, noha a múlt héten még úgy tűnt, hogy kompromisszumra juthatnak a BT új határozatáról. Párizs ragaszkodik ahhoz, hogy a határozat nem adhat automatikusan felhatalmazást katonai erő alkalmazására, egy ilyen jóváhagyásért a fegyverzetellenőrzés kudarca esetén vissza kell térni a BT-hez. A franciák kétszakaszos terve szerint a BT egy második határozatban adna felhatalmazást a katonai fellépésre. A BT állandó tagállamai közül Oroszország és Kína a francia álláspont felé hajlik, Nagy-Britannia az amerikai álláspontot támogatja. Párizs a múlt héten készített egy kompromisszumos tervezetet, amely az erővel fenyegető kifejezések helyett figyelmeztetné Irakot, hogy az együttműködés megtagadásának „komoly következményei” lennének. Az egyezség azonban nem jött létre. Pedig George Bush telefonon beszélt Jacques Chirac francia és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. A BT tagjainak nem tetszik az az amerikai javaslat sem, hogy nemzetközi erők vigyázzanak az ellenőrök biztonságára, a BT tagállamai pedig saját szakértőikkel egészíthessék ki az ENSZ fegyverzetellenőreinek csoportját. A BT-tagok többsége a jövő hét végéig szeretné megejteni a szavazást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.