Fókuszban az idős nők helyzete

Világszerte Európában a legmagasabb az időskorú nők aránya. A 65 évesnél idősebb lakosságnak közel 10%-a szorul állandó ellátásra vagy rendszeres segítségre. Mindössze 15 év múlva négy európai nő közül egy 60 évesnél idősebb lesz.

A mai hetvenévesek átlagosan még legalább egy vagy két évtizedre számíthatnak. Az Európai Unió és a világ más társadalmai előtt álló kihívás ennek a hoszszabb élettartamnak a minőségében és költségében rejlik. Vajon ezek a további éveket egészségesen és produktívan töltik, vagy betegség és rokkantság sújtja őket? Főként a nők vannak a fenyegető pénzügyi és szociális krízis frontvonalában. Az extra életévek túlságosan gyakran hozzák magukkal azt, amitől az idősebb nők a leginkább rettegnek: a rokkantságot és kiszolgáltatottságot. Ezek gazdasági, pszichológiai és társadalmi dimenziókkal is rendelkeznek, amelyek nem csupán az orvosi és közösségi szolgálatokra rónak terheket, hanem óriási kihatással vannak az idősebb nők életének minőségére is.

Az öregedéssel járó költségek

A költség mértékét (amelyet az egészségügyi és szociális szolgáltatások definiálnak) a másokra utaltság határozza meg. Ezek a kiadások 75-től 85 éves korig a kétszeresére nőnek, majd ismét megduplázódnak a 85 év feletti korcsoportnál.

A politikai döntéshozóknak Európában most kell lépéseket tenniük azért, hogy javítsák a középkorú és idős európaiak egészségét és jólétét az egészséges életmód propagálásával, a betegségek korai felismerésével, kezelésével és in-tézkedésekkel azért, hogy a rokkantságot és a másokra utaltságot minél későbbre tolják ki. Ha semmi sem történik, akkor Európának szembe kell néznie azzal, amit az idősödő nők beteges és rászorult populációjának az ellátása-gondozása jelent. A problémát bonyolítja a nők alacsonyabb jövedelem- és megtakarításszintje, ami a férfiakhoz viszonyítva még inkább sebezhetővé teszi őket és függővé a kormányok egészségügyi és szociális szolgáltatásaitól.

Az öregedés hatása a nők életminőségére

Az öregedés kérdéseivel foglalkozó európai hálózat, az Eurolink Age az alábbi kérdéseket vetette fel a „Tények és számok” címet viselő jelentésében:

Az idősebb nők többszörös nyomásnak vannak kitéve: szegénységnek, alacsony jövedelemnek, társadalmi elszigeteltségnek és a színvonal alatti lakáskörülményeknek. Az Európai Unióban élő idősebb emberek legszegényebb csoportjában nagy valószínűséggel aránytalanul sok az olyan nő, aki magányosan, családi támogatás nélkül él. Az idősebb nők gyakran roszszabb egészségi állapotban vannak, mint az idősebb férfiak.

A nők a férfiaknál kisebb valószínűséggel élveznek teljes nyugdíjat, mert az anyaság és a család ellátásának időszakában megszakadt a munkaviszonyuk. Olaszországban például a nőknek csak 20%-a rendelkezik 30 éves járulékfizetési időszakkal, szemben a férfiak 60%-ával. Hollandiában a részmunkaidőben és rosszul fizetett munkakörökben dolgozó nők több mint egyharmada nem tagja az öregségi nyugdíjrendszereknek.

Több idős nő jut özvegységre

Az idősebb nők nagyobb valószínűséggel szorulnak szociális segítségre. Számos országban az özvegyi nyugdíj kevesebb, mint a teljes öregségi nyugdíj. Az elvált nőnek nincsenek garantált jogai arra, hogy részesüljön férje nyugdíjából.

A nők korosodása során az életminőségre ható egyik igen fontos tényező, hogy családtagjukat ápolniuk kell. Az Európai Parlament egyik jelentése így ír róluk: „a társadalom rejtett munkásserege, akiktől gyakran elvárják, hogy túlórázzanak, semmilyen vagy nagyon kevés fizetségért nehéz vagy érzelmileg fárasztó munkakörülmények között.” Az informális gondozókról Nagy-Britanniában végzett felmérés szerint 50%-nak pénzügyi problémái voltak, 75% szakképzett segítséget igényelt, 10% vélte úgy, hogy elveszítette barátait és minden 14-ből egy kapcsolatai megromlásáról számolt be.

A idősebb nőket sújtó négy csapás

A nőknek egyedi egészségi problémái vannak. Jóllehet a nők tovább élnek, mint a férfiak, ezeknek az extra éveknek az életminőségét jelentősen befolyásolja a rák (főként az emlő-, tüdő- és a vastagbélrák), a szívbetegség, az osteoporosis, a depresszió és társadalmi elszigeteltség, valamint az általános esendőség, törékenység. Ezek az állapotok nem az életkor elkerülhetetlen pusztításai, hanem sok esetben megelőzhetők és kezelhetők.

A normális idős kort általában jó egészség és független életvitel jellemzi: A skót aforizma szerint a beteg idős emberek azért betegek, mert betegek, s nem azért, mert öregek.

Fő célok

Az intézet e jelentés kiadásával négy célt kívánt elérni:

– A középkorú és idősebb nők egészségét és jólétét prioritássá tenni az Európai Bizottság és az Európai Unió tagországai számára.

– Fokozni a nők tudatosságát saját egészségükkel, illetve az egészséges életmódra nevelésben betöltött szerepükkel kapcsolatban, ismereteket nyújtani a betegségek megelőzésére, a kockázati tényezőkre, a korai felismerésre és korai kezelésre vonatkozóan.

– Bátorítani a nőket arra, hogy nagyobb mértékben vegyenek részt az egészségüket befolyásoló politikai döntések meghozatalában.

– Speciális ajánlásokat készíteni az Európai Bizottság és az Európai Unió tagországai számára e célok elérése érdekében.

A betegség és a rokkantság nem elkerülhetetlen kísérője az öregedésnek. Az Európai Uniónak most azzal a kihívással kell szembenéznie, hogy segítse a tagországokat az egészséges öregedés lehetőségeinek kiterjesztésében. Az elsődleges cél a betegségek megelőzése, illetve minél korábbi stádiumban történő felismerése. (Eurostat, Eurolink Age)

Egyre magasabb az idős nők aránya

Egy 75 éves európai férfi átlagosan 84 éves életkor elérésében reménykedhet, ezzel szemben egy nő várhatóan 88 évet él meg. A 65-79 éves korcsoportban két férfira három nő jut, és az arány minden évtizeddel nő. A 80 év feletti korosztályban a nők száma több mint kétszerese a férfiakénak. Miközben egy 75 éves európai férfi további 9,6 életévre számíthat, amelyből átlagosan 3,1 évet tölt el másoktól való függőségben, a hasonló korú nő további 13,2 évet élhet, ebből 6,1-et másokra utaltan. (Eurolink Age)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?