Belgrád. Momcsilo Perisics, a kémtevékenységgel vádolt szerbiai miniszterelnök-helyettes tegnap benyújtotta lemondását. Perisics a belgrádi közszolgálati rádióval közölte, hogy távozik tisztségéből.
Feszültség a Perisics-ügy miatt
Belgrád. Momcsilo Perisics, a kémtevékenységgel vádolt szerbiai miniszterelnök-helyettes tegnap benyújtotta lemondását. Perisics a belgrádi közszolgálati rádióval közölte, hogy távozik tisztségéből. A Beta hírügynökség úgy értesült, hogy a volt vezérkari főnök Zoran Djindjics szerb kormányfőt értesítette lemondásáról. Perisics állítólag azt is közölte, hogy a jogi eljárás során nem fog hivatkozni mentelmi jogára.
Perisics lépésével aligha ér véget az a válság, amelyről Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő hétfőn este azt mondta, hogy „elképzelhetetlen méretű kémbotrány, amely megrázza az államot“. Ugyancsak hétfőn este Kostunica is, Djindjics is lemondásra szólította fel Perisicet. Kostunica államfő sajtótájékoztatóján közölte: megdöbbentette a hír, hogy a vezérkartól adatok szivárognak ki, szerinte az ügyet át kell adni az igazságszolgáltatásnak. „Az országot nem lehet eladni, az ország kiszabadulása az elszigeteltségből nem jelenti azt, hogy az állam megszűnik államnak lenni, és nincs többé állam- és hadititok” – hangoztatta Kostunica, keményen hozzátéve: a szerb kormánynak le kell vonnia a megfelelő következtetéseket. „Ha Perisics nem mond le vagy nem váltják le, akkor felmerül az egész kabinet létjogosultságának kérdése.” Kostunica szerint Perisics elfogása jórészt szabályos volt, de gyorsabban kellett volna róla informálni az állami vezetést. Elismerte, hogy voltak hiányosságok, és „az ügybe felelőtlenül belekeverték egy külföldi diplomata nevét, akivel Perisics kapcsolatot tartott fenn“. Kostunica szerint Jugoszláviának nagyon fontos, hogy jó viszonya legyen az USA-val, ezért Belgrád mindent megtesz, hogy a Perisics-ügy ne tükröződjék a jugoszláv– amerikai kapcsolatokon.
Djindjics szerb kormányfő azért kérte Perisicset a lemondásra, hogy „jogi eljárás keretében tisztázódjon a felelőssége, és az ügy ne terhelje a szerb kormányt”. Megismételte korábbi kifogását, amely szerint megengedhetetlen, hogy a köztársasági kormányilletékeseket és személyesen őt öt hónapon át nem tájékoztatták arról, hogy figyelik Perisicset. Úgy értékelte továbbá, hogy a Perisics-ügy örvén megkísérlik aláásni kormánya tekintélyét. Követelte, hogy állapítsák meg, kik a felelősek a hadsereg katonai szolgálatánál történt mulasztásokért. Közölte, hogy mivel Kostunicát sem tájékoztatták a Perisics-ügyről, elvárja, hogy menesszék Acse Tomicsot, a katonai rendőrség parancsnokát.
A Kostunica és Djindjics közötti rivalizálás tükröződik abban, hogy Kostunica Pártja, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) a kémügy kapcsán egyenesen Djindjics lemondását követelte. A párt szerint Djinjdicsnek, mint a kormány munkájáért felelős miniszterelnöknek erkölcsi és politikai kötelessége lemondani. A DSS szerint a katonai rendőrség szakszerűen fogta el és állította elő Perisicset, betartva a törvényes előírásokat. Djindjics viszont több ízben is azt hangoztatta, hogy a katonai rendőrség kicsúszott a polgári ellenőrzés alól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.