Ferenc pápa: a természet bántalmazása meggyónandó bűnnek számít

Vatikán |

<p>Amikor a természetet bántalmazzuk, az embereket is bántjuk, a bolygónk elleni bűnöket meg kell gyónni, a föld irgalmasságért kiált - irta Ferenc pápa a teremtett világért szeptember elsejére meghirdetett&nbsp;&nbsp;imanapon kibocsátott üzenetében, amelyet a Vatikán csütörtökön közölt honlapján. &nbsp;</p>

A hívőkhöz és a civil társadalomhoz egyaránt szóló, több nyelvű üzenet a Gyakoroljunk irgalmasságot a közös otthonunk iránt címmel jelent meg a teremtett világnak szentelt imanapon. Az  imanapot Ferenc pápa tavaly vezette be az egyházban, és most második alkalommal tartják meg. Ennek keretében a katolikus egyházfő csütörtök este imavirrasztást vezet a római Szent Péter téren.

Az imanap üzenete "a bolygónkon élő összes emberrel való párbeszéd megújítása a természet pusztításának és a szegények szenvedésének elkerülése érdekében".

Ferenc pápa úgy fogalmaz, hogy Isten viruló kertet ajándékozott az embernek, aki viszont szennyezetté, romossá, kietlenné teszi a világot. "Nem maradhatunk közömbösek a biodiverzitás elveszítése és az ökoszisztémák pusztításával szemben, amelyet gyakran felelőtlen és egoista magatartásunk okoz" - olvasható a pápai üzenetben, amely szerint a természet bántalmazása az emberek bántását is jelenti.

A dokumentum szoros összefüggésbe hozza a természeti környezet korlátlan kizsákmányolását és pusztítását a föld különböző térségeit uraló szegénységgel. Emlékeztett, hogy 2015 az eddigi legmelegebb évnek bizonyult és a globális felmelegedés 2016-ban is fokozódott. Az éghajlatváltozás pedig a "migrációra kényszeredettek gyötrelmes válságát" idézi elő: a világ szegényei kevésbé felelősek a környezeti változásokért, mégis elsőként szenvedik el a klímaváltozás hatását. Az egyházfő szerint a világ fejlett, északi része "környezeti adósa" a szegényebb délnek és ezért anyagi és műszaki segítséget kell nyújtania a környezeti változások hatásainak egyensúlyozására.  

A föld kiáltása a szegények kiáltása, legyünk irgalmasok közös otthonunk iránt, bánjuk meg, amit a természettel teszünk - írta a pápai üzenet gyónni való bűnként mutatva be a természet bántalmazását. Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a környezeti problémák felismerésén túl, ezek lelkiismereti vizsgálata, a természettel szembeni bűnök meggyónása és életmód változtatás szükséges.

Ferenc pápa emlékeztetett, hogy II. János Pál a 2000-es szentévben a katolikusokat a más vallási felekezettekkel, a nőkkel, a benszülötekkel szembeni múltbéli bűneik megbánására szólította fel. Ferenc pápa szerint az irgalmasságnak szentelt mostani szentévben ugyanígy meg kell bánni a természetben okozott károkat.

A teremtett világért meghirdetett imanap ökumenikus jellegű, mivel az ortodox egyházban is megtartják. A pápai üzenet utal Bartholomaiosz konstantinapolyi pátriárka és Joannisz pergamoni metropolita környezetvédelmi elkötelezettségére. Ferenc pápa tavaly enciklikát bocsátott ki a teremtett világ védelméről Áldott légy (Laudato si') kezdettel, amely megelőzte  a decemberi párizsi klímakonferenciát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?