Felmentő ítélet a 2001-es toulouse-i robbanás perében

Párizs |

<p>Az ügyben felmerült kétségek miatt valamennyi vádlottat felmentette a toulouse-i büntető bíróság csütörtökön a II. világháború utáni legsúlyosabb franciaországi ipari katasztrófa perében.</p>

Az eljárás középpontjában a toulouse-i AZote Fertilisant (AZF) műtrágyaipari alapanyagot gyártó üzemében nyolc évvel ezelőtt bekövetkezett robbanás állt, amely 31 ember életét oltotta ki. A katasztrófában 2500-an sérültek meg. A üzem az egykori TotalFinaElf konszern Grande Paroisse nevű leányvállalatához tartozott.    
    A több, mint kétszáz oldalas ítéletben a bíróság rámutatott "az üzem szervezeti hibáira", de a balesetért való közvetlen felelősség vádja alól felmentette Serge Biechlint, az AZF akkori igazgatóját és a Grande Paroisse képviselőit is. A vád ellenük gondatlanságból elkövetett emberölés, sérülés okozása, valamint gazdasági károkozás robbanás és tűz által, továbbá a munka törvénykönyve előírásainak megsértése volt.
    Az ügyészség az igazgató ellen három évi szabadságvesztés és 45 ezer eurós pénzbüntetés, a leányvállalat ellen pedig 225 ezer eurós bírság kiszabását kérte, miután úgy ítélte meg, hogy az ő hanyagságuk okozta a katasztrófát.  
    A felperesek már a per megkezdése után azt kérték a bíróságtól, hogy közvetlenül a Total ellen is folyjon az eljárás, mert a Grande Paroisse-nak szerintük 2001-ben nem volt önálló mozgástere. A bíróság februárban helyt adott a hét éve húzódó kérelemnek, de ítéletében végül azt mondta ki, hogy a Totalt és annak egykori elnök vezérigazgatóját, Thierry Desmarest-t sem terhel felelősség a robbanásért.
    A toulouse-i üzem 221-es raktárában 2001. szeptember 21-én mintegy 300 tonna ammónium-nitrát robbant fel: a detonációk után ötven méter átmérőjű kráter tátongott a helyszínen. Két gyárépület összeomlott, a különböző mértékű károsodást szenvedett környékbeli otthonok száma megközelítette a 30 ezret. Az anyagi kár több százmillió frankra rúgott.
    A Total eddig 2 milliárd euró összegben fizetett ki kártérítést.
    A négy hónapig tartó, kamerákkal kísért pert a több mint 3 ezer felperes és a többi érintett nagy számára való tekintettel nem a bíróságon, hanem rendhagyó módon a toulouse-i városházán rendezték meg.
    Az öt évig tartott vizsgálatok során a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a pusztító erejű detonációt vegyi eredetű folyamatok idézték elő: a robbanást az a klórtartalmú anyag váltotta ki, amelyet valamivel korábban helyeztek el a száz méter hosszú raktárépületben, ez lobbantotta be a normális körülmények között semleges műtrágyaipari alapanyagot. A New York-i ikertornyok elleni merényleteket után tíz nappal történt toulouse-i ipari katasztrófa után egy ideig terrorista akcióra is gyanakodtak, de ezt a feltevést hamar kizárták.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?