Felhígították a televíziós reklámozás szabályait

Brüsszel. Óránként legfeljebb 12 perc reklám lehet majd, a műsorokat pedig félóránként lehet hirdetésekkel megszakítani. Ez is szerepel azokban az új uniós szabályokban, amelyeket a múlt héten fogadott el az Európai Parlament.

Brüsszel. Óránként legfeljebb 12 perc reklám lehet majd, a műsorokat pedig félóránként lehet hirdetésekkel megszakítani. Ez is szerepel azokban az új uniós szabályokban, amelyeket a múlt héten fogadott el az Európai Parlament.

A múlt heti szavazással lehetővé vált, hogy az új irányelvet a televíziós reklámokról és a termékelhelyezésről még az év vége előtt kihirdessék. Az EU a technológiai és reklámipari változásokhoz igazodva vizsgálta most felül az 1997-es Televíziózás határok nélkül irányelvet. A jogszabályt éppen a változások miatt keresztelték át Audiovizuális médiaszolgáltatások irányelvre, amelynek hatálya így kiterjed például az interneten közvetített televíziós programokra is.

Óránként 12 perc

A módosítás csak szigorú feltételekkel és csak bizonyos műsoroknál, de engedélyezi a televíziós termékelhelyezést. Itt arra kell gondolni, amikor egy szappanoperában az egyik szereplő jól láthatóan például X típusú mosóport, autót, kenyérpirítót stb. használ. Tilos ezzel a hirdetési módszerrel élni híradásokban, ismeretterjesztő, valamint gyerek?műsorokban és tanácsadási programokban. A műsor elején és végén, meg a reklámszünetek után fel kell hívni a nézők figyelmét arra, hogy az adott programban termékelhelyezéssel találkoznak.

Reklámszünetekkel 30 percenként lehet majd megszakítani a tévéfilmeket, filmeket, híradásokat. Korábban az Európai Bizottság 35 perces, az EP kulturális bizottsága pedig 45 perces időközöket javasolt. Gyerekműsorok közben nem lehet reklámozni, kivéve, ha a program hosszabb 30 percnél. Egyéb műsortípusok, például a tévésorozatok esetében nem vezetnek be hasonló szabályokat. Összességében óránként legfeljebb 12 percnyi hirdetés mehet adásba. Hegyi Gyula szocialista EP-képviselő módosító indítványára a jogszabályba beépült, hogy a digitális gazdaság előnyeiből a közszolgáltatók is részesüljenek. Ennek részletes kidolgozása ugyanakkor további intézkedéseket igényel az EU és a tagállamok részéről. A magyar képviselő rossz döntésnek tartja a reklámozás szabályainak felpuhítását. Hegyi Gyulának és képviselőtársainak nem sikerült elérniük, hogy a reklámok automatikus felhangosítását tiltsák meg.

Magatartási kódex

A képviselők arra szólították fel a tagállamokat és az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot, hogy fogadjanak el magatartási kódexet a gyer?mekműsorok közben történő reklámozásról. Ez foglalkozna a gyerekműsorok reklámokkal történő megszakításával, a szponzorálással, az egészségtelen ételek és italok – például magas zsír-, cukor- sótartalmú élelmiszerek, alkohol – hirdetésével is.

Két év haladék

Az EP tavaly decemberben szavazott első olvasatban a jogszabályról. Ezután a parlament és a Tanács képviselői egyeztettek a szövegről. Az idén májusban született megállapodás után, október 15-én a Tanács, majd november 12-én az EP kulturális szakbizottsága második olvasatban szavazta meg a jogszabályt. Most pedig az egész Európai Parlament elfogadta az irányelvet, a tagállamoknak pedig két évük van arra, hogy átültessék a nemzeti jogrendjükbe.

Az Európai Bizottság nyilatkozatban üdvözölte „az európai audiovizuális média új korszakának kezdetét”. Viviane Reding, az EB információs társadalomért és médiáért felelős tagja azt mondta, „ma virrad Európa egyesülő audiovizuális szolgáltatási iparának hajnala”. Szerinte ezekkel a korszerűsített szabályokkal, amelyek javítják a jogbiztonságot, Európa audiovizuális szakpolitikái jobban alkalmazkodnak a gyorsan változó és dinamikus iparhoz, miközben magas fogyasztóvédelmi szabályokat tartanak fenn. „Kevesebb szabályozás lesz, javul a tartalmak finanszírozása, és több láthatóságot kap a kulturális sokszínűség és a kiskorúak védelme” – állította. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?