<p>Ezer nappal a 2011-es japán földrengést és cunamit követően 278 ezer ember még mindig nem tudott visszatérni otthonába a szigetországban - közölte szerdán a tokiói újjáépítési ügynökség.</p>
Ezer nappal a 2011-es katasztrófa után még csaknem 300 ezer kitelepítettet tartanak nyilván Japánban
Tokió |
Az ügynökség szerint a kitelepítettek száma jelentősen csökkent a 470 ezres csúcshoz képest, de többségük még mindig igen rossz körülmények között, átmeneti szállásokon kénytelen meghúzni magát, és az újjáépítés lassúsága miatt sokan még évekig nem juthatnak új otthonhoz. A természeti csapás által legsúlyosabban érintett három prefektúrában, Mijagiban, Ivatéban és Fukusimában október végén 86,7 százalékos volt az átmeneti szállások - nagyrészt sebtében összeszerelt faviskók - kihasználtsága. Országszerte mintegy 200 ezren vannak, akik hasonló helyeken kénytelenek élni. Az érintett prefektúrák tisztviselői szerint a helyzet megoldása még évekbe telhet, mivel mind a magasabban fekvő - ezáltal a szökőártól védett - területek megtisztítása és lakhatóvá tétele, mind pedig maga a lakásépítés lassabban halad a tervezettnél. Eredetileg úgy tervezték, hogy négy évvel a katasztrófa után felszámolják az átmeneti szállásokat, de ez jelenleg nem tűnik kivitelezhetőnek. A szerdán közölt adatokból az is kiderült, hogy a katasztrófát követő atomerőmű-baleset helyszínén, Fukusima prefektúrában csaknem 50 ezer kitelepítetett tartanak nyilván. A hatóságok adatai szerint a szigetország északkeleti partjára 2011. március 11-én lesújtó természeti katasztrófában 15 883 ember vesztette életét, további 2688-an pedig a kitelepítés közben vagy után haltak meg. 2651 embert még mindig eltűntként tartanak nyílván. Utánuk a mai napig kutat a japán rendőrség és parti őrség, de ezer nappal a Richter-skála szerint 9-es erősségű földmozgás és az azt követő, többször tízméteres szökőár után minimális az esély arra, hogy megtalálják a holttesteket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.