Európai lapvélemények a véres fejleményekről

<p>A nemzetközi sajtó szombaton is részletesen foglalkozott az egyiptomi véres fejleményekkel, a rendőrállam, a tartós iszlamista felkelés vagy a képviseleti kormányzás esélyeit latolgatva és a Nyugat tehetetlenségét ecsetelve.</p>

A The Times brit napilap szerint az egyiptomi katonai vezetés egy hét elviselhetetlen erőszak után dönthet úgy is, hogy folytatja eddigi politikáját, és az országot a rendőrállam és az iszlamista felkelés évtizedekig tartó konfliktusára kárhoztatja. Viszont úgy is határozhat, hogy megnyugtatja a lakosságot, és tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy Egyiptomot a képviseleti kormányzás útjára vezeti. Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg több mint 600 polgári személy haláláért felelős parancsnoka nyilván nem fogja meghallgatni a kívülállók kioktatását. Egyiptom jövője és az iszlám meg a demokrácia összebékítése érdekében azonban fordítania kell a kormányrúdon, és a megbékélés útjára vinnie az országot - hangsúlyozza a konzervatív londoni újság.     A Le Monde szerint a kairói vérontás után az Európai Uniónak zárolnia kellene az Egyiptomnak ígért 5 milliárd eurós segélyt egészen addig, amíg nem kezdődik meg a párbeszéd, és nem kezdenek el újra működni azok a demokratikus intézmények, amelyek valóban kiérdemlik ezt az elnevezést. Minden más csak kitérő manőver lenne. A külföld nyilván nem tudja jelentősen befolyásolni az eseményeket, a Nyugat képviselői jobbára a partvonalra szorultak. Szíszi tábornok és társai döntése a tüntetők lemészárlásáról és a civilek elleni legrosszabb túlkapások megengedéséről azonban elfogadhatatlan húzás, és büntetés jár érte. Európának le kell állítani a segélyeket, ez elvi kérdés - húzta alá a francia liberális napilap.     Az ugyancsak francia Liberation szerint az egyiptomiak ma segítség nélkül magukra maradtak és mélyen megosztottak: vagy a muzulmán testvérekkel vannak, vagy pedig ellenük. Mind a muzulmán testvérek, mind a hadsereg hívei a demokráciáról vallott saját felfogásukat hirdetik zászlaikon. Még ha illuzórikusnak és naivnak tűnik is, ebből kiindulva kellene valahogy beindítani egy politikai folyamatot. A térség két fontos országa, Tunézia és Törökország szoros figyelemmel kíséri az egyiptomi fejleményeket. Mindkét országban megkérdőjelezik a kormányon lévő iszlamista pártok (en-Nahda, AKP) hatalmát. Nagyon is jól tudható, mi történik, ha eldől egy dominó.     A Luxemburger Wort arra figyelmeztetett, hogy az arab tavasz kezdete után két és fél évvel az a veszély fenyeget, hogy a legnagyobb és legfontosabb arab ország lassan, de biztosan káoszba süllyed. A luxemburgi lap szerint ezt senki sem akarhatja, sem az egyiptomiak, sem a világ többi része. A kompromisszumra buzdító felhívások azonban eddig süket fülekre találtak. A Nyugat tehetetlenül nézi az erőszak elharapózását. Neves diplomaták és politikusok valamennyi közvetítési kísérlete kudarcba fulladt; úgy tűnik, először az egyiptomiaknak kellene észhez térniük - húzta alá a lap.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?