Berlin. Német kormányzati és ellenzéki körökben is erősödnek azok a hangok, amelyek fenntartásokat és bírálatokat tartalmaznak az Egyesült Államok újabb háborús terveivel kapcsolatban.
Európai ellenállás?
Joschka Fischer külügyminiszter a múlt héten óva intette az amerikaiakat egy egyoldalú katonai fellépéstől, mivel egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy Szaddam Huszein rendszere kapcsolatban állna a merényleteket végrehajtó terroristákkal. Tegnapi nyilatkozatában az ellenzéki Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke pedig felszólította a berlini kormányt: szervezze meg az európai partnerek körében az ellenállást az amerikai kormányzat tervezett katonai fellépésével szemben.
Berlini körökben bizonyosra veszik, hogy George Bush szakértői javában dolgoznak az Irak elleni támadás előkészítésén. Ezzel kapcsolatban a Frankfurter Rundschau azt írta, a német titkosszolgálatok szerint végleges döntés nem született Washingtonban, de még az előkészületek sem zárultak le. A német liberálisok elnöke most leszögezte: nagyra becsüli az USA-t, ám csöppet sem találja helyesnek, ha az amerikai elnök mindjárt három államot is célpontnak nyilvánít. (Bush január végén a gonosz tengelyének nevezte Irakot, Iránt és Észak-Koreát.) „Ilyen kijelentés és egyedül hozott elhatározás fényében az európaiaknak ellenvéleményt kell nyilvánítaniuk – fogalmazott Westerwelle. – Az amerikaiaknak tudniuk kell, hogy párbeszédet akarunk folytatni velük, nem csupán utólag megérteni azt, amit a washingtoni kormányzat kigondolt.”
Az EU és az USA közötti véleménykülönbség további elmélyülésétől tart Karsten Voigt (SPD), a parlamentnek a német–amerikai viszony ápolásával megbízott koordinátora is. Gernot Erler, az SPD frakcióvezető-helyettese szerint Bosznia, Koszovó és Afganisztán újjáépítésének vállalásával a Nyugat eljutott lehetőségeinek határára. Ezért semmiképpen sem engedhet meg magának újabb nemzetközi „ellátó protektorátust” Irakban, ahol még kormányképes ellenzékre sem lehet számítani. A Schröder-kormány egyik név nélkül nyilatkozó minisztere szerint Irak megtámadása megterhelné az arab országokhoz fűződő viszonyt, egyúttal pedig felhajtaná az olajárakat, és mély gazdasági recesszióhoz vezetne. (m, ú)
Bush: minden lehetőség nyitott
Tokió. A Japánban tartózkodó amerikai elnök tegnap reményének adott hangot, hogy békésen sikerül megoldani minden nézeteltérést Irakkal, Iránnal és Észak-Koreával, de egyelőre az „összes lehetőség az asztalán hever”. George Bush e témával kapcsolatban az együttműködés szükségességére emlékeztette japán partnereit azon országokkal szemben, amelyek az USA és szövetségesei érdekeit veszélyeztetik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.