Brüsszel. Az uniós polgárok négyötöde támogatja a dohányzási tilalmat az irodában, üzletekben és más, zárt légterű nyilvános helyeken. Ez a témával foglalkozó legutóbbi, június elején közzétett felmérésből derült ki, amelynek során 29 ezer személyt kérdeztek meg.
Európában egyre inkább perifériára szorulnak a dohányosok
Figyelemre méltó, hogy a dohányzási tilalom támogatottsága azokban az országokban a legmagasabb, ahol már bevezettek tiltó rendelkezéseket. Eredménynek számít: a megkérdezetteknek csupán 27 százaléka dohányzott valaha, s ez hat százalékos csökkenés az EU akkor még csak 15 tagállamában végzett 2002-es hasonló felmérésben kapott 33 százalékhoz képest. A friss kutatásra az EU 25 tagállamában, valamint Bulgáriában, Romániában, Horvátországban és Törökországban került sor.
Az Eurobarometer további adatai: 95 százalék szerint a passzív dohányzás árt a magzatnak; 75 százalék nem gyújtana rá gyermek jelenlétében, és ugyanennyien tudatában vannak a passzív dohányzás káros voltának; a nők 57 százaléka, a férfiak 35 százaléka soha nem dohányzott; a 15-24 évesek 53 százaléka aggódik a passzív dohányzás miatt; 22 százalék leszokott a dohányzásról. A megkérdezettek teljesen vagy valamennyire támogatják a tilalom bevezetését irodákban, zárt légterű munkahelyeken (86 százalék), minden zárt légterű nyilvános helyen (84 százalék), éttermekben (77 százalék), bárokban és kocsmákban (61 százalék).
A tanulmány elismeri, hogy ellentmondás van a dohányzási tilalmak támogatottságának mutatói között. „Általánosságban az EU állampolgárainak többsége egyetért a dohányzási tilalom nyilvános helyeken való bevezetésével. A tilalom támogatottsága kevésbé egyértelmű az éttermek, bárok és kocsmák esetében” – olvasható a jelentésben. Országos szintű dohányzási tilalmat a nyilvános helyeken a világon először ĺrországban vezettek be, 2004-ben. Olaszország és Skócia követte a példát, és az Egyesült Királyság további része 2007-ben tervezi a tilalom bevezetését. Az ír, olasz, máltai és svéd szórakozóhelyeken és éttermekben tilos a dohányzás. A tagállamok közül a bárok, kocsmák füstmentessége a legnagyobb támogatottságot Olaszországban szerezte (88 százalék), a legalacsonyabbat Csehországban (35 százalék).
A felmérés szerint a dohányfüstöt leginkább a fiatalok tartják kellemetlennek, például a rossz szag miatt. Az EU legelkötelezettebb dohányosai a görögök, a ciprusiak és a portugálok. A görögök és ciprusiak közel 40 százaléka naponta 1–29 szál cigarettát füstöl el, 18 százalékuk mintegy 40 szálat vagy ennél is többet szív.
Markosz Kyprianu egészségügyi EU-biztos arra ösztönzi a tagállamokat, mind szélesebb körben vezessenek be dohányzási tilalmat. (euractiv.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.