Európa tovább fagyoskodik, csak Izland a kivétel

<p>A kemény télnek már csaknem félezer halálos áldozata van Európában, a dermesztő - kétszámjegyű mínuszos - hideg a hét első felében főleg a kontinens keleti részén szedett áldozatokat, miközben az Északi sarkkör közelében fekvő Izland szokatlanul enyhe februárnak örvendhet: szerdán plusz 4 Celsius-fok volt a levegő hőmérséklete a szigetország fővárosában, Reykjavíkban.</p>

Németországban szerdára virradóra számos helyen mértek mínusz 20 Celsius-foknál is alacsonyabb hőmérsékletet, Bajorországban néhol mínusz 23 fokot is, napközben azonban már enyhült zord idő, Berlinben "csak" mínusz 11 Celsius-fok volt. A fagyok számos helyen megterhelték a fűtési rendszereket, amelyekre további megpróbáltatások várnak, hiszen a meteorológusok a következő napokra itt sem jósolnak enyhülést, marad a magas nyomású levegő és a hidegfront.
Franciaországban a hideg új rekordot hozott az áramfogyasztásban, amely átlépte az eddig  "pszichológiai plafonnak" tekintett 100 ezer megawattot. A megyék felében szükségállapotot léptettek érvénybe, de a szakemberek szerint nem lesz szükség áramkorlátozásra, hiszen a francia energiarendszer 53 nukleáris reaktor és 21 hőerőmű teljesítményével számolhat.
Szerbiában tucatnyian haltak meg a fagyos időben,  s szerdán reggel a vajdasági Zomborban mérték a legnagyobb hideget, mínusz 21 fok volt hat órakor. Szerbiában 38 községben továbbra is súlyos a helyzet, még mindig 70 ezer ember van hó által elzárt településeken. A szerb energiagazdálkodási vállalat képviselője közölte: mivel a folyók legnagyobb része be van fagyva, és a szokásosnál alacsonyabb a vízállás, a vízerőművek sem tudnak teljes kapacitással működni, és a széntartalékok is fogyóban vannak. Ezért napi 130 millió kilowattórára kell csökkenteni az ország villamosenergia-fogyasztását.
Zoran Djurakovic, a "Hrvatska voda" horvát vízgazdálkodási szervezet igazgatója közölte, hogy Magyarországon, Baján öt jégtörő bevetésre készen áll, közülük kettő a közös horvát-szerb Duna-szakaszon végzi a jégtorlaszok felszámolását. Szerdán Zomborban terveztek konzultációkat a horvát, a szerb és a magyar illetékesek között, hogy megbeszéljék a jégtörők munkába állásának részleteit. A Dráván már négy jégtörő dolgozik.
A Dunán, a Vaskaputól Belgrád felé 100 kilométer hosszú jégtakaró alakult ki, amelyet mielőbb fel kell számolni, mert veszélyt jelent a Djerdap vízerőműre.
Vastag jégtáblák bénították meg a közlekedést a Duna bulgáriai szakaszán is: a folyó vize Rusze városánál és attól keletre 90 százalékig befagyott - közölte szerdán a bolgár Duna-ügyi hatóság.
A hó és a jég országszerte akadályozza a közlekedést a bolgár belügyminisztérium tájékoztatása szerint. A hőmérő higanyszála szerdán helyenként mínusz 11 Celsius-fokot mutatott. Ugyanakkor az utóbbi napok heves esőzései miatt a déli területeken továbbra is szükségállapot van érvényben. Hétfőn nyolcan haltak meg a dél-bulgáriai Biszerben: átszakadt egy közeli víztározó gátja, és elöntötte a települést.
Viktor Baloga, az ukrán rendkívüli helyzetek minisztere utasította a tárca illetékes szolgálatait, hogy állapítsák meg, pontosan hányan haltak meg az országban a rendkívüli hideg következtében, mert szerinte eltúlzottak voltak a korábban közzétett adatok. (Ukrajnában legutóbb hétfőn tettek közzé hivatalos adatokat a fagy áldozatairól, ezek szerint összesen 135-en haltak meg a január végén kezdődött rendkívüli hideg miatt.)
A ukrán miniszter szerint előfordultak esetek, amikor a halált közvetlenül nem a hideg okozta, hanem a későn érkezett orvosi segítség, ám a statisztikában ezeket is a fagy áldozataiként könyvelték el. A tárcavezető azt is közölte, hogy a kihűlés okozta halálesetek 90 százaléka a túlzott alkoholfogyasztásra vezethető vissza.
Legalább 110-en haltak meg a hideg miatt az idei év, 46-an pedig február kezdete óta Oroszországban - közölte Konsztantyin Prosin, az egészségügyi minisztérium szóvivője szerdán. A statisztika csak a felnőtteket veszi számba, a gyerekeket nem. Szerda hajnalban mínusz 24 fok volt Moszkvában, míg Szibéria keleti részén mínusz 34 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. A Fekete-tenger menti Krasznodari területen az iskolákat be kellett zárni a fagyok miatt. A meteorológiai szolgálat szerint Oroszország középső részén a hét végére még hidegebb idő várható.
Európán kívül is van példa szokatlanul hideg időre: Kabulban szerdán -16 Celsius-fokra süllyedt a hőmérséklet, ilyen szélsőséges adat regisztrálására itt tizenöt év óta nem volt példa. A hideghez félméteres hó is társul, s a kettő együtt áramkimaradásokhoz vezetett, eljegesítette az afgán város útjainak zömét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?