Algéria is kérni fogja EU-felvételét
Anna Záborská (KDH) euroképviselő szerint Algéria érdeklődést tanúsít az EU-tagság iránt.
EU-HĺREK
Anna Záborská (KDH) euroképviselő szerint Algéria érdeklődést tanúsít az EU-tagság iránt. „Az észak-afrikai országok képviselőinek találkozóján Magrebu algériai nagykövet kijelentette, hogy Algéria kérni fogja a tárgyalások megkezdését, illetve csatlakozását az Európai Unióhoz” – fejtette ki Anna Záborská, és hozzáfűzte: „Sejtettem, hogy ha lehetővé tesszük a Törökországgal folytatandó tárgyalások megkezdését, más, Európán kívüli országok is érdeklődni kezdenek majd az EU-tagság iránt. Ez a gyanúm igazolást nyert.” Záborská szerint a tárgyalások megkezdése Törökországgal megnyitja Európa határait. Európának Záborská szerint meg kellene határoznia önmagát, pontosabban azt, mivé szeretne lenni. „Az EU Európa területén jött létre, és azok az országok határozták meg, amelyek felvették a kereszténységet. Ha a felekezeti hovatartozás szerkezete változik is, de a fejlődés szellemi alapját a kereszténység jelentette, és Európa ezen az értékrenden épült fel” – hangsúlyozta a szlovák euroképviselő, és rámutatott: ha megnyitjuk a határokat más vallások és más kultúrák előtt, akkor Európának újra kell fogalmaznia önmagát. „Lehet, hogy új alapszabályokat kell megállapítani”, mondta. (SITA)
Rómában a ratifikációs okmányok
Letétbe helyezték Rómában csütörtökön az Európai Unió alkotmányos szerződésének magyar ratifikációs okmányait. Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül – Litvánia után – másodikként ratifikálta a dokumentumot, s ugyancsak másodikként (szintén Vilnius után) helyezte letétbe azt Rómában. Az Országgyűlés erről szóló dokumentumait Nyusztay László, a római magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivője adta át az olasz külügyminisztérium nemzetközi szerződések és jogi főigazgatóságán. (MTI)
A szolidaritást szorgalmazza
A szolidaritás elve élteti és segíti túlélni az Európai Uniót, s a szervezet óriási időhátrányba kerülhet e téren, ha júniusra nem sikerül olyan költségvetésről döntenie a 2007–2013 közötti időszakra, amely könnyíti az új tagok felzárkózását – hangoztatta a La Libre Belgique című belga lapnak pénteken adott interjúban Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az EU kormányfői és pénzügyminiszteri tanácsának soros elnöke a következő fél évben. Úgy vélte, az EU a csatlakozási tárgyalások során nem volt kimondottan bőkezű leendő új tagjaival, akik viszont szerinte nagyobb támogatási igényekkel is felléphettek volna, de féltek, hogy azzal késleltetnék belépésüket. (MTI)
Az euróövezet bővítésére készül
A következő fél év legfontosabb feladatának tartja az Európai Uniót januártól elnöklő Luxemburg miniszterelnöke, hogy az euróövezet gazdasági stabilitását és növekedését biztosító szabálycsomagot átvizsgálják, és felkészüljenek a zóna közelgő bővítésére. Jean-Claude Juncker a Financial Timesnak adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy 2007–2010 között a jelenleg 12 országos - Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, ĺrország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország – eurózóna várhatóan további tíz új taggal – Magyarország, Ciprus, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Málta, Szlovákia, Szlovénia – bővül. Ennek előkészítése érdekében és a jelenleg mutatkozó problémák fényében át kell gondolni, hol szükséges módosítani a szabályokon – vélte Juncker, és jelezte, már márciusban szeretné ismertetni a módosítások első változatát; mindazonáltal elvetette azokat a német, francia és olasz javaslatokat, hogy bizonyos kiadási tételeket vegyenek ki a szabályok érvényessége alól, szerinte ez gyengítené a stabilitás erősítésére irányuló paktumot. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.