ÉRDEKESSÉGEK

Mi a COREPER?
Ez a rövidítés a francia Committé des Représentants Permanents-ből származik, ami magyarul az Állandó Képviselők Bizottságát jelenti.

Mi a COREPER?

Ez a rövidítés a francia Committé des Représentants Permanents-ből származik, ami magyarul az Állandó Képviselők Bizottságát jelenti. Ez a testület a Tanács munkáját segíti, hiszen gyakorlatilag megvalósíthatatlan, hogy a tagállamok miniszterei döntsenek minden egyes fontos kérdésben, amelyeket ráadásul elő is kell készíteni. Tagjai a tagállamok Európai Unióhoz delegált nagykövetei. Legfontosabb feladatuk a tagállamok álláspontjainak egyeztetése és az egyeztetésekből javaslatok készítése a miniszterek számára. Grönland kilépése

A világ legnagyobb területű szigete, amely a 18. század első felétől Dánia fennhatósága alá tartozik (1953-tól Dánia integráns része), 1985 februárjában kilépett az Európai Közösségekből. Ez azért érdekes, mert a mai napig ez az egyetlen esemény, amikor az EK-EU területe csökkent. Amikor Koppenhága 1973-ban a britekkel és az írekkel együtt csatlakozott az Európai Közösségekhez, ez automatikusan Grönland belépését is jelentette. Figyelemre méltó azonban, hogy míg a belépést megelőző népszavazáson a dánok többsége a csatlakozásra szavazott, a grönlandiak 70%-a már akkor nemmel voksolt, csakhogy Grönland lakosságának kis létszáma miatt (Dánia összlakosságának jóval kevesebb, mint 10 százaléka) ezek a szavazatok nem változtattak az eredményen. A grönlandiak elsősorban gazdasági okok miatt ellenezték a tagságot, mivel úgy gondolták, hogy ha a halászat kérdését is Brüsszel fogja szabályozni, s akkor anyagilag sokkal rosszabbul járnak. 1978-ban Grönland teljes autonómiát kapott, ami lehetővé tette számára a közösségekből való kilépést is. Négy évvel később népszavazást írtak ki a kérdésről, amelyen a kiválást szorgalmazók nyertek. A kilépési procedúra azonban rendkívül hoszszúra nyúlt, mivel a tagállamok féltették saját halászati érdekeiket, ráadásul Dánia szerette volna elérni, hogy Grönland megkapja a tengerentúli terület státuszt, ami nagyon kedvező lett volna a szigetnek. Végül a tárgyalások csak 1985-ben zárultak le, amikor Grönland kilépett az Európai Közösségekből. Módosult a trojka összetétele

Korábban az Európai Unió Tanácsának előző, aktuális és következő soros elnökéből álló triumvirátusa volt. Összetételét az Amszterdami Szerződés módosította, melynek életbe lépése óta a trojkában a Tanács aktuális soros elnöke mellett már a Tanács főtitkára és a Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja vesz részt. A trojka leginkább az EU külkapcsolataiban játszik fontos szerepet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?