EP-állásfoglalás a grúz helyzetről

Brüsszel |

<p>Grúzia határainak tiszteletben tartását, az orosz csapatok visszavonását követeli az EP állásfoglalása. A képviselők vízumkönnyítést adnának a grúz állampolgároknak, és erősítenék a közös kül- és energiapolitkát. A szerdán, 549 igen, 68 nem, 61 tartózkodó vokssal megszavazott állásfoglalásában az EP „úgy véli, hogy a kaukázusi konfliktust nem lehet katonai úton rendezni, és határozottan elítél minden, a grúziai szakadár dél-oszétiai és abháziai területek status quo-jának megváltoztatására irányuló erőszakos, katonai jellegű fellépést”.</p>

Ne az érdekszférákról szóljon
A parlament „felszólítja Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben a Grúz Köztársaság nemzetközileg elismert határainak szuverenitását, területi integritását és sérthetetlenségét, és következésképpen határozottan elítéli a grúziai szakadár Abházia és Dél-Oszétia régiók függetlenségének Oroszországi Föderáció általi elismerését, amely sérti a nemzetközi jogot”.
Az állásfoglalás szerint a dél-kaukázusi együttműködésnek nem az EU és Oroszország közötti kölcsönösen kizárólagos befolyási övezetekről (ún. érdekszférák) kell szólnia.

 Aránytalan katonai fellépés
Az EP „elítéli Oroszország elfogadhatatlan és aránytalan mértékű katonai fellépését, és mélyen Grúzia területére történő benyomulását”.
A képviselők „határozottan elítélik a konfliktusban részt vevő valamennyi fél által megkülönböztetés nélkül használt erők alkalmazása okozta haláleseteket és emberi szenvedést”.

Be kell tartani a tűzszünetet
A parlament „üdvözli az uniós elnökség konfliktusra adott hatékony és gyors válaszát és a tagállamok egységes kiállását a felek közötti közvetítésben, ami lehetővé tette a tűzszüneti béketerv aláírását; továbbá ezzel kapcsolatban üdvözli az Európai Tanács 2008. szeptember 1-jei brüsszeli rendkívüli ülésének következtetéseit”.
A képviselők a tűzszüneti megállapodás tiszteletben tartását követelik Moszkvától. Az állásfoglalás „felszólítja a Tanácsot és a Bizottságot, vizsgálja felül Oroszországgal kapcsolatos politikáját, amennyiben az nem teljesíti a tűzszüneti megállapodásban megfogalmazott kötelezettségvállalásait”. A parlament „támogatja az Európai Tanács határozatát, hogy elhalasztja a partnerségi és együttműködési megállapodással kapcsolatos tárgyalásokat az orosz csapatok visszavonásáig az augusztus 7. előtti állásaikba”.

Vízumkönnyítés és NATO
A parlament elvárja a Bizottságtól, hogy a grúz állampolgárok számára is biztosítson az Oroszországra vonatkozókkal legalább egyenértékű vízumfeltételeket.
Bár az állásfoglalásban szerepel az arra való utalás, hogy „a 2008 április 3-án megtartott bukaresti csúcstalálkozón a NATO beleegyezett abba, hogy Grúzia a Szövetség tagja lesz”, azt a részt 308-322-41 arányban törölték a képviselők, amely szerint „Grúzia továbbra is jó úton halad a szövetségi tagság felé”.

Erősíteni az uniós kül- és energiapolitikát
A képviselők úgy vélik, „az EU-nak a jelenlegi válságban betöltött szerepe rámutat, hogy meg kell erősíteni az európai külügyi, védelmi és biztonsági politikát”. A parlament szerint „a lisszaboni szerződés, ideértve a főképviselő pozíciójának létrehozását, a szolidaritási záradékot és az EU energiabiztonsági politikáját, megfelelő eszköz erre”.
Az állásfoglalás végül „felhívja a Tanácsot és a Bizottságot, hogy folytassák a közös uniós energiapolitika elfogadására tett erőfeszítéseiket, amely többek között biztosítani tudja az ellátási források diverzifikálását”.

A szocialisták szerint Grúzia magatartása sem volt rendben
A szavazás előtt Martin Schulz (német), szocialista frakcióvezető azt mondta, pártja szerette volna, ha a szövegben megemlítik Grúzia „nem megfelelő kezdeti magatartását” is, de a többi frakcióval folytatott tárgyalások során az erre való utalást törölték a közös tervezetből.
A hétfő esti, Grúziáról szóló plenáris vita összefoglalója
http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/030-35627-245-09-36-903-20080829IPR35626-01-09-2008-2008-true/default_hu.htm

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?