Emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolja az ENSZ Banglades korábbi vezetését a tüntetések erőszakos elnyomásával összefüggésben

banglades

mberiesség elleni bűncselekményekkel vádolja az ENSZ Banglades korábbi vezetését a 2024 nyarán kirobbant tömegtüntetések erőszakos elnyomásával összefüggésben – derült ki a világszervezeti emberi jogi főbiztosságának szerdán közzétett jelentéséből.

Egykori magas rangú bangladesi tisztségviselők vallomásai és egyéb bizonyítékok alapján az ENSZ arra a megállapításra jutott, hogy Bangladesben hivatalos politika volt a kormányellenes demonstrálók célzott támadása és erőszakos elnyomása.

Vazed Haszina volt bangladesi miniszterelnök tavaly augusztusban mondott le, és menekült Indiába, miután több hétig tüntettek kormánya ellen. A tömeges tiltakozások júliusban törtek ki egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn, miközben a több mint 170 milliós országban csaknem 32 millió fiatalnak nincs munkája vagy szakképzettsége sem.

Bár a bangladesi rendőrség hivatalosan 44 halottról adott hírt, az ENSZ adatai szerint mintegy 1400 ember veszthette életét a tömegtüntetések heteiben, július 1. és augusztus 15. között, és további több ezren megsebesülhettek. A jelentés szerint a halálos áldozatos túlnyomó többségével a biztonsági erők végeztek, és a halottak 12-13 százaléka gyerek volt.

Az emberi jogi főbiztosság az emberi jogok súlyos megsértésével - gyilkossággal, kínzással, önkényes bebörtönzéssel és egyéb embertelen bűntettekkel – vádolja a volt bangladesi kormányt, illetve az egykori kormánypárt, az Avami Liga „egyes erőszakos elemeit”. Vizsgálódásaik alapján azt gyanítják, hogy a tüntetők és más, kormányellenes nézetekkel szimpatizáló civilek ellen általános és szisztematikus támadásokat hajtottak végre előre megfontolt és összehangolt stratégia szerint - derült ki Volker Türk emberi jogi főbiztos közleményéből.

Bangladesben gyilkosság vádjával már eljárás indult Vazed Haszina ellen, aki ellen több nemzetközi elfogatóparancs is érvényben van.

Az országban jelenleg átmeneti kormány van hatalmon Mohammed Junusz vezetésével, általános választásokat 2025 végén vagy 2026 elején tartanak majd. Junusz felkérésére érkeztek az emberi jogi főbiztosság szakértői múlt szeptemberben Bangladesbe, hogy kivizsgálják a tömegtüntetések körülményeit.

Volker Türk hangsúlyozta: a felelősségre vonás és az igazságszolgáltatás a nemzet gyógyulásának elengedhetetlen feltétele, biztosítani kell, hogy ezek a súlyos jogsértések soha ne ismétlődhessenek meg a jövőben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?