Az unió kereskedelmi szakszervezete is támogatja a Magyarországon a vasárnapi munka megszüntetése érdekében folytatott aláírásgyűjtést. A vasárnapi nyitva tartást illetően az új tagországokban jellemzően teljesen szabadon dönthetnek a boltok.
Eltörölnék a vasárnapi munkát
Nincs törvényben
A legmegnyugtatóbb megoldás az lenne, ha a vasárnapi nyitva tartás tilalmát a munka törvénykönyvébe foglalnák – vélekedett a szakszervezet. E cél azonban csak hosszú távon megvalósítható. Jelenleg reálisabb az, ha a kereskedelmi törvénybe illesztenék bele a vasárnapi munka korlátozását vagy tilalmát. A tilalom körébe tartozna például a rövidebb vasárnapi nyitva tartás, az arra jogosult üzletek helyének, illetve üzlettípusának meghatározása.
Ez csupán egy populista eszközökkel folyó, szakszervezeti síkra terelt polémia – jelentette ki Krisán László, a VOSZ (Vásárlók Országos Szövetsége) kereskedelmi szekciójának elnöke. Érthetetlennek tartja, hogy EU-tagként a fogyasztói szokások ellenében korlátozni kívánják a vásárlásokat. A statisztikai adatokat idézve elmondta, az éves ruházati forgalom nyolc, az élelmiszer-forgalom négy százaléka kel el vasárnap, s kitért arra is, hogy a határ menti településeken igen sok osztrák és szlovák állampolgár vásárol vasárnaponként.
Eltérő uniós szabályok
Az EU régi tagállamainak túlnyomó többségében valamilyen mértékben korlátozzák az üzletek nyitvatartási idejét, az új tagországokban viszont jellemzően teljesen szabadon dönthetnek a boltok. A legszigorúbb szabályozás Olaszországban, Németországban és Ausztriában van érvényben. Nagy-Britannia és ĺrország viszont ebből a szempontból a liberalizmus bástyája: a hét minden napján, napi 24 órán át költhetik pénzüket a vásárlók.
Német földön a szövetségi szinten érvényes zárva tartási törvény értelmében hétfőtől szombatig reggel 6 óra előtt és este 20 óra után az üzleteknek zárva kell lenniük. Vasárnap szintén. Ez alól csak a gyógyszertárak, a benzinkutak, a pályaudvari és repülőtéri üzletek, az újságárusok, a pékboltok, továbbá az üdülőhelyeken működő üzletek kapnak némi felmentést, de az is szigorúan szabályozott. A német szövetségi alkotmánybíróság júniusban az alkotmánnyal összhangban helytállónak találta a törvény főbb rendelkezéseit, de azt is megállapította, hogy tartományi szintű szabályozás is lehetséges.
Ausztriában már régóta eltérhetnek a tartományok a szövetségi szintű szabályozástól, de csak annyiban, hogy az ott engedélyezett, maximálisan 66 órás heti nyitva tartást 72 órára emelhetik. Egyébként országszerte tilos huszonegy óra után és öt óra előtt nyitva tartani hétköznap. Szombaton legkésőbb tizennyolc órakor be kell zárni, vasárnap pedig egyáltalán nem lehet kinyitni. Az osztrák kereskedelmi szövetség most azt követeli, hogy országos szinten tegyék lehetővé a heti 72 órás nyitva tartást.
Nincs semmiféle nyitvatartási korlátozás viszont Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában. A szakszervezetek mindazonáltal igyekeznek számukra kedvező változásokat kicsikarni.
Csehországban kötelező zárva tartást szeretne elérni a kereskedelmi dolgozók szakszervezete az évi 11 állami ünnepnapon, továbbá minden nap reggel 6 óra előtt és este 22 óra után. Szlovákiában némileg merészebb álmokat szövögetnek a szakszervezetek, s ebben a helyi katolikus egyház is támogatja őket: minden vasárnap szűnjön meg a vásárlás, s hétköznap is csak 6-22 óra közt maradjon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.