Újdelhi/Iszlámábád. Az indiai légvédelem – újdelhi közlés szerint – lelőtt vasárnap este egy pakisztáni felderítő repülőgépet India Dzsammu és Kasmír államában, az országot Pakisztántól elválasztó tűzszüneti vonal közelében.
Eltérő jelentések az állítólag lelőtt kémrepülőgépről
Mint a rögtönzött divatbemutató is mutatja, Blair asszony figyelmét Indiában nem a nagypolitika kötötte leTASR/AP-felvételÚjdelhi/Iszlámábád. Az indiai légvédelem – újdelhi közlés szerint – lelőtt vasárnap este egy pakisztáni felderítő repülőgépet India Dzsammu és Kasmír államában, az országot Pakisztántól elválasztó tűzszüneti vonal közelében. A személyzet nélküli, robotpilótával vezérelt gép pakisztáni területen zuhant le, miután az indiai légvédelmi tüzérség eltalálta – jelentette indiai tömegtájékoztató eszközökre hivatkozva az ITAR-TASZSZ. Faruk Abdullah, Dzsammu és Kasmír főminisztere szerint két kémrepülőgép érkezett indiai légtérbe, de a másikat nem sikerült eltalálni. Az indiai fegyveres erők északi hadseregcsoportja nem erősítette meg ezt a hírt, a pakisztáni hadsereg illetékese pedig cáfolta. A Reutersnek nyilatkozó pakisztáni illetékes szerint az indiai légierő távirányítású felderítő gépe zuhant le a térségben.
A dél-ázsiai körúton tartózkodó Tony Blair brit miniszterelnök tegnap telefonbeszélgetést folytatott George Bush amerikai elnökkel az indiai–pakisztáni viszonyban mutatkozó feszültségről. Egy brit szóvivőt idézve az AFP azt jelentette, hogy Blair tájékoztatta Busht Atal Behari Vadzspaji indiai kormányfővel folytatott vasárnapi tárgyalásáról, illetve előzetesen véleményt cserélt vele a Pervez Musarraf pakisztáni államfővel tegnap megtartott találkozójának fő témáiról.
Dzsaszvant Szingh indiai külügyminiszter tegnap kijelentette, hogy kormánya mindaddig nem kezd tárgyalást Iszlámábáddal a kiéleződött indiai–pakisztáni feszültség enyhítéséről, amíg a pakisztáni kormány „meg nem változtatja a terrorizmussal kapcsolatos magatartását”. Az indiai kormány biztonsági bizottságának tegnapi ülése után adott nyilatkozatában az indiai diplomácia vezetője kettős mérce alkalmazásával vádolta Pakisztánt. Arra utalt, hogy miközben Iszlámábád támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak az Afganisztánban megbújó terroristák elleni háborúban, továbbra is támogatta az India ellen támadásokat intéző muzulmán szakadárokat, akiket Újdelhiben terroristának tartanak. India és Pakisztán viszonya évtizedek óta feszült a két ország között megosztott Kasmír miatt. India Dzsammu és Kasmír államában több muzulmán szakadár szervezet harcol a túlnyomórészt muzulmánok lakta állam Indiától való elszakításáért. Újdelhi azzal vádolja Iszlámábádot, hogy kiképzéssel, fegyverrel és pénzzel támogatja a szeparatista mozgalmakat.
Közben éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el Indiában a Bangladessel közös, északkeleti határszakaszon is, hogy megakadályozzák fegyveres szakadárok átszivárgását bangladesi területről – közölte a Reuters hírügynökséggel Meghálaja állam egyik képviselője. India hét északkeleti államában több mint 200 etnikai és törzsi csoport él. Ezek gyakran vádolják azzal az újdelhi központi államhatalmat, hogy „fosztogatja a térség természeti kincseit, és keveset nyújt cserébe az ott élőknek”. Indiai állítások szerint szakadár fegyveresek gyakorta indítanak támadásokat indiai területek ellen a szomszédos Bangladesből is, amelylyel Indiának 4000 kilométer hosszú közös határa van. Bangladesi részről rendre cáfolják az indiai vádakat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.