Barcelona. A hét végén Barcelonában az uniós tagjelöltek első ízben vettek részt kötetlen tavaszi EU-csúcson, és bekapcsolódtak az érdemi tanácskozásokba is. A csúcs központi témája annak felmérése volt, hogyan halad az évtized végéig terjedő időszakra szóló uniós gazdaságfejlesztési program megvalósítása.
Először az érdemi tárgyaláson
Barcelona. A hét végén Barcelonában az uniós tagjelöltek első ízben vettek részt kötetlen tavaszi EU-csúcson, és bekapcsolódtak az érdemi tanácskozásokba is. A csúcs központi témája annak felmérése volt, hogyan halad az évtized végéig terjedő időszakra szóló uniós gazdaságfejlesztési program megvalósítása. Orbán Viktor magyar kormányfő azt hangsúlyozta, hogy az EU versenyképesebbé tételének egyik fő eszköze a bővítés, mert ezzel tovább szélesedik az unió egységes belső piaca, és gazdaságilag sikeres országok kapcsolódnak be e folyamatba. Barcelonában nem kerültek szóba a bővítés finanszírozásával kapcsolatos elképzelések.
Az unió belső ügyeit illetően a csúcs legfontosabb eredménye az energiapiacok liberalizálásában való továbblépésről született megállapodás volt. A tizenötök egyhangúlag jóváhagyták azt a célt, hogy az üzleti szférában 2004-re teljesen meg kell nyitni az uniós áram- és gázpiacokat. Franciaország ellenállása miatt most sem született ugyan határidőhöz kötött megállapodás a liberalizálásnak a magánfogyasztókra is kiterjedő teljessé tételéről, de az állam- és kormányfők politikai kötelezettséget vállaltak arra, hogy legkésőbb a jövő tavaszi csúcs előtt erről is döntést hoznak. Hasonlóan fontos eredmény, hogy a tagországok konszenzusra jutottak a közös európai műhold-navigációs rendszer kiépítésének programjáról. A Galileo nevű, hosszú ideje érlelődő terv mindeddig a finanszírozás körüli nézeteltérések miatt nem indulhatott be.
A közel-keleti konfliktusról elfogadott nyilatkozatukban a tizenötök felszólították a szemben álló feleket, hogy tegyenek lépéseket a vérontás beszüntetésére. Az unió üdvözölte a szaúdi trónörökös kezdeményezését, amely álláspontja szerint egyedülálló alkalmat kínál az arab–izraeli konfliktus igazságos, tartós és átfogó rendezésére. A csúcs zárókövetkeztetései szerint a tizenötök készen állnak arra, hogy átvegyék a macedóniai nemzetközi békefenntartó műveletek irányítását. Ennek azonban az a feltétele, hogy sikerüljön megállapodásra jutni az EU és a NATO közötti együttműködés hivatalos formába öntéséről, amit Görögország fenntartásai akadályoznak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.