<p>December 4-én előrehozott választásokat tartanak Szlovéniában - jelentette be szerdán Danilo Türk államfő.</p>
Előrehozott választások lesznek Szlovéniában
Az idő előtti választást, a szlovén függetlenség 20 éves történetében az elsőt, az után írták ki, hogy egy hete megbukott a Borut Pahor vezette balközép kisebbségi kormány.
Az államfő október 21-én feloszlatja a parlamentet, amelynek egyébként csak 2012 őszén járna le a mandátuma. A törvényhozás még az államfő bejelentése előtt jóváhagyta az euróövezeti támogatási alap (EFSF) működésének rugalmasabbá tételét. Ezt a parlamenteknek az euróövezet mind a 17 tagállamában jóvá kell hagyniuk. Szlovénia 3,7 milliárd euróval járul hozzá a 440 milliárd dollárra duzzasztott euróövezeti kezességvállaláshoz.
Borut Pahor 2008-ban megalakult négypárti koalíciós kormánya az után vesztette el a többségét a 90 fős szlovén parlamentben, hogy május-júniusban két párt, előbb a nyugdíjasok pártja, majd a balközép Zares kilépett a koalícióból. Döntésük előzménye, hogy a kormány nem tudta elfogadtatni a többek között az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által is elvárt reformokat, köztük a nyugdíjkorhatár emelését és a munkaerő-piaci reformot. Szlovéniában európai uniós összehasonlításban az egyik legalacsonyabb a nyugdíjkorhatár: a nők 57, a férfiak 58 éves korukban mehetnek nyugdíjba.
Az idő előtti választásokat közvélemény-kutatások szerint a Janez Jansa volt kormányfő vezette jobbközép pártszövetség nyerheti meg, miután a kormánypártok népszerűsége jelentősen visszaesett, elsősorban a gazdasági helyzet romlása miatt. A munkanélküliség három év alatt lényegében megduplázódott Szlovéniában, az államadósság a GDP 23 százalékáról 43 százalékra nőtt, igaz, így is alatta marad a 60 százalékos euroövezeti plafonnak.
Az exportorientált szlovén gazdaság megsínylette a világgazdasági válságot, 2009-ben nyolc százalékkal csökkent a GDP, és a kilábalás lassúnak ígérkezik: tavaly 1,4 százalékos volt a növekedés, és az idei évre is csak 1,5 százalékos bővüléssel számol a ljubljanai kormány.
A Moody,s hitelminősítő a múlt héten egy fokozattal lerontotta Szlovénia adósosztályzatát, de az még így is magasan elsőrendű befektetői szinten maradt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.