Előrehozott parlamenti választások kezdődtek Szlovéniában

Ljubljana |

<p>Szlovéniában előrehozott parlamenti választások kezdődtek vasárnap. A szavazóhelyiségek reggel - helyi idő szerint - hét órakor nyitottak és este 19 óráig tartanak nyitva.</p>

Közvélemény-kutatások adatai szerint Janez Jansa volt miniszterelnök jobbközép Szlovén Demokrata Pártja a legnépszerűbb politikai erő az országban. Második a Zoran Jankovic ljubljanai polgármester, az ország egyik leggazdagabb embere vezette balközép (Új Szlovénia) tömörülés, míg Jansa egykori minisztere, a Gregor Virant által vezetett jobbközép Polgári Lista a harmadik. Szlovénia Szociáldemokrata Pártjának, amelynek élén Borut Pahor kormányfő áll, csak a negyedik helyet sikerült megszereznie a népszerűségi listán.

A Borut Pahor vezette kormány idén szeptemberben bukott meg. A kudarc hátterében gazdasági okok állnak. A Pahor vezette koalíció azután került kisebbségbe a parlamentben, hogy pártjai között nézeteltérés támadt a reformpolitikát illetően, amelyet a választópolgárok idén tavasszal több népszavazáson nagy többséggel elutasítottak. A koalíciós viszály nyomán előbb a DeSUS (nyugdíjasok pártja), majd a Zaresz nevű liberális párt fordított  hátat Pahor kormányának, amely így már csak két párt 33 képviselőjére számíthatott a 90 tagú törvényhozásban.

Pahor öt új miniszter tervezett kinevezését összekapcsolta a kormánya iránti bizalom kérdésével, így akarván támogatást szerezni vitatott reformjaihoz. A DeSUS és a Zaresz képviselői azonban az ellenzékkel együtt szavazva megbuktatták a kisebbségi kormányt.

Janez Jansa 2004 és 2008 között volt miniszterelnök, s ő vitte be Szlovéniát az eurózónába. Kampánya során a politikus kiadáscsökkentést, némi adómérséklést, a banki hitelezés bátorítását, a privatizáció felgyorsítását és nyugdíjreformot ígért 
választási győzelme esetére.

Szlovénia nagyban függ az exporttól, közel áll a recesszióhoz, az országban az elmúlt három évben megduplázódott a munkanélküliek aránya, az alapkamat pedig az euróválság hatására, különösen a szomszédos Olaszország gazdasági nehézségei miatt, 7 százalékosra emelkedett. 

Szakértők szerint bárki is lesz a választások győztese nem lesz könnyű dolga Szlovéniában megvalósítani a megszorítások politikáját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?