Elmozdulás, de nem elég

New York/Washington/ Damaszkusz. A tagállamok diplomatái megkezdték a Biztonsági Tanácsban az iraki stabilizációhoz nemzetközi katonai és anyagi segítséget kérő amerikai javaslat tanulmányozását, illetve az indítvánnyal kapcsolatos munkamegbeszéléseket.

A diplomaták első nyilatkozatai szerint a hangulat most – eltérően az iraki háborút megelőző márciusi BT-üléstől – inkább együttműködő, mint konfrontatív. A tagállamok legalább kiindulópontként elfogadhatónak tartják a szerdán benyújtott amerikai indítványt. Günter Pleuger német ENSZ-nagykövet jó munkaalapnak, Adolfo Aguilar Zinser, Mexikó állandó ENSZ-képviselője a jó irányba tett jelentős lépésnek minősítette az amerikai kezdeményezést. Heraldo Munoz chilei ENSZ-nagykövet szerint is pozitív lépésről van szó. Eddig még Jacques Chirac francia elnök és Gerhard Schröder német kancellár tűnt a legkritikusabbnak. Chirac azt mondta Schröderrel közösen tartott csütörtöki drezdai sajtóértekezletén, hogy az amerikai javaslat nagyon messze van attól, ami francia szemszögből a fő célnak tűnik, vagyis hogy az USA a lehető leghamarabb adja át a politikai hatalmat egy iraki kormánynak. Schröder úgy vélekedett, hogy az amerikai előterjesztés elmozdulást jelez ugyan Washington álláspontjában, de nem eleget. Az iraki háborút talán legélesebben elutasító Szíria – a BT egyetlen arab tagja – meglepően kedvezően fogadta az amerikai javaslatot. A hivatalos álláspontot tükröző állami rádió kommentárja szerint pozitívan kell szemlélni azt a tényt, hogy az USA szélesíteni akarja az ENSZ szerepét Irakban.

Dominique de Villepin francia külügyminiszter tegnap azt mondta, pozitív, de nem elegendő az ENSZ jelentősebb iraki szerepvállalását szorgalmazó amerikai határozati javaslat, mert továbbra is figyelmen kívül hagyja, hogy az iraki rendezés előfeltétele az ország szuverenitásának helyreállítása. Bírálta, hogy az amerikai indítvány nem mozdul ki az eddigi „biztonsági logikából”, s nem számol azzal a politikai szükségszerűséggel, hogy a végrehajtó hatalomnak minél előbb az irakiak kezébe kell kerülnie. „Irakban jelenleg három destabilizáló tényező fejti ki hatását. Egyfelől az erőszakhullám és terrorizmus, amelyet nem lehet kizárólag az al-Kaidának betudni, másrészt a különböző helyi közösségek közti feszültségek és széthúzás felélénkülése, ami polgárháború kirobbanásával fenyeget, végül pedig a térségből származó beavatkozási kísérletek. Ezt az ördögi körforgást kell leállítani” – mutatott rá Villepin.

Oroszország és Kína azonosan vélekedik az amerikai javaslatról, amely az iraki stabilizációhoz nemzetközi katonai és anyagi segítséget kér – jelentette ki tegnap Taskentben Igor Ivanov orosz és Li Csao-hszing kínai külügyminiszter. A tervezetben megfogalmazott javaslatok azt tükrözik, hogy a rendezési folyamat azoknak az elveknek az irányában mozdult el, amelyeket Moszkva következetesen képvisel – jelentette ki újságírók előtt Ivanov.

Szaddám Huszein megbuktatott iraki diktátor feltehetően Tikrítben vagy a város környékén bujkál – jelentette ki pénteken Ray Odierno tábornok, az ottani amerikai erők parancsnoka a városba látogató Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszterrel találkozva. Odierno utalt rá, hogy a 4. gyalogos hadosztály az elmúlt hónapban Szaddám több testőrét fogta el a környéken. „Ha Szaddám hibát követ el, elkapjuk” – tette hozzá a tábornok.

Nedzsefben tegnap több ezer síita tüntetett „Halál a Baasz Pártra!”, „Halál az amerikaiakra!” jelszavakkal vonulva végig a város utcáin. A hívők szent háború meghirdetését követelték a múlt pénteken megölt Bakír al-Hakím ajatolláh által alapított Badr milíciától. A nedzsefi síiták között elterjedt vélemény, hogy a 83 halálos áldozatot követelő merényletet a régi rezsim hívei és a szunnita muzulmánok közösen követték el, az amerikaiak elleni haragjukat pedig az táplálja, hogy meggyőződésük szerint a koalíciós erők nem tettek semmit a készülő vérfürdő megakadályozásáért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?