<p>Ellenzi a cseh politikusok többsége, hogy az Európai Parlament júniusi plenáris ülésén napirendre tűzze a cseh médiában kialakult helyzetet. Egybehangzóan azt állítják, a problémákat otthon is képesek megoldani. </p>
Ellenzik a cseh politikusok, hogy az EP a cseh sajtó helyzetével foglalkozzon
A néppárti frakció kezdeményezéséhez a múlt héten napvilágra került, ismeretlen személyek által készített és megvágott hangfelvételek szolgáltatták az okot. A felvételeken Andrej Babis kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter, az ANO mozgalom elnöke a legnagyobb példányszámú cseh napilap,az akkor még tulajdonában lévő Mladá Fronta Dnes újságírójával beszélget koalíciós partnere, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) egyes politikusait lejárató anyagok esetleges közléséről. .
A téma napirendre tűzését néhány napja az Európai Néppárt (EPP) frakciója kezdeményezte, amelynek a cseh Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL), valamint a TOP 09 pártok európai képviselői is tagjai.
A néppárti frakció öt cseh tagja Michaela Sojdrová, kereszténydemokrata képviselő vezetésével azonban pénteken levélben fordult Manfred Weberhez, az EPP elnökéhez azzal a kérésssel, hogy vonja vissza a cseh sajtót érintő témát a júniusi parlamenti ülés napirendi pontjai közül - közölte a CTK hírügynökség brüsszeli tudósítója. Sojdrová elmondta: bár Babis nyilvánvalóan megsértette az összeférhetetlenségi törvényt és a korábban tulajdonában lévő sajtó problémáit nem szabad lebecsülni, "Csehország mégis képes az ügyet önmaga is megoldani".
A Mladá Fronta Dnes és a Lidové Noviny befolyásos országos napilapokat 2013-ban vette meg Andrej Babis. Miután módosították az összeférhetetlenségi törvényt, amely immár nem engedi, hogy kormánytag tulajdonában bármiféle média legyen, a miniszter az újságokat vagyonával együtt egy speciális alapba helyezte. "A KDU-CSL ellenzi az ügy parlamenti megtárgyalását. Ezt itthon kell megoldanunk" - jelentette ki pénteken Pavel Belobrádek, kormányfőhelyettes, a kereszténydemokraták elnöke.
Miroslav Kalousek, az ellenzéki TOP 09 párt elnöke szerint az ügy "Babis nagy szégyene". Ugyanakkor leszögezte: pártja EP-képviselőit nem utasítja semmire, szabadon dönthetnek, mit tesznek az ügyben.
A szintén ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) osztja Belobrádek álláspontját. "Problémáinkat itthon kell megoldanunk, ezt senki sem végzi el helyettünk. Az ügyeket külföldre vinni ugyan vonzó lehet, de rövidlátásra vall" - nyilatkozta Petr Fiala, az ODS elnöke.
Andrej Babis szerint ügye napirendre tűzését Tomás Zdechovsky (KDU-CSL) és a Ingeborg Grässle, a német CDU képviselője kezdeményezte. Zdechovsky Babis bírálatát visszautasította, azt mondta, ő a téma napirendre tűzése ellen szavazott. Lubomír Zaorálek, szociáldemokrata külügyminiszter "szégyennek" minősítette, hogy az EP a cseh sajtóval kíván foglalkozni. ."Lehet, valaki azt gondolja, mi köze az EP-nek ehhez, de tudomásul kell venni: Európában élünk, s az egy egységes értéktéer" - jelentette ki Zaorálek a cseh televízióban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.