<p>Egy fegyveres csoport hurcolta el ismeretlen helyre csütörtök reggel Ali Zeidán líbiai miniszterelnököt szállodai rezidenciájáról, és órákkal a történtek után is ellentmondásos hírek érkeznek Tripoliból arról, hogy emberrablás történt-e, vagy ügyészségi utasításra tartóztatták le a politikust.</p>
Ellentmondásos hírek a líbiai kormányfő elleni akcióról
A CNN és az arab hírtelevíziók híradásai szerint az akcióban mintegy száz-százötven fegyveres vett részt, 30-40 gépkocsiból álló autókonvojjal érkeztek a Corinthia luxusszállodához, amely a miniszterelnöki rezidenciának ad otthont. Szemtanúk szerint a fegyveresek a szálloda előtt várakozó gépkocsik egyikéhez kísérték a miniszterelnököt. Az incidens során nem hallatszott fegyverropogás, és - mint szemtanúk mondták - a fegyveresek "nem okoztak bajt", "tisztelettudóan" viselkedtek.
A közösségi portálokon megjelent egy fénykép, amelyen két fiatal fegyveres látható, amint kivezeti a szállodából a ziláltnak és feldúltnak látszó miniszterelnököt. Két oldalról fogják a miniszterelnököt, illetve egy harmadik férfi a vállánál fogva kíséri az autóhoz.
Egyes hírek szerint a fegyveresek elhurcolták Alkiláni al-Dzsazi pénzügyminisztert is. Állítólag a kormányfő két testőrét is magukkal vitték, bántalmazták mindkettejüket, majd elengedték őket. A miniszterelnök elhurcolásával kapcsolatban továbbra sem ismert minden részlet, egymásnak ellentmondó hírek érkeznek Tripoliból.
Az első híradások arról szóltak, hogy Ali Zeidánt elrabolták. A líbiai miniszterelnöki hivatal a Facebook közösségi portálon közzétett tájékoztatójában először csak "híresztelésnek" nevezte ezt, majd közölte: az emberrablók kényszerítették arra, hogy cáfolja a sajtóértesüléseket.
A kormány később internetes oldalán közzétett közleményében megerősítette, hogy "az átmeneti kormány vezetőjét, Ali Zeidánt ismeretlen helyre szállította egy csoport, amely volt lázadókból áll". A kormány emberrablásnak nevezi az esetet, és ilyen szellemben nyilatkozott az al-Arabíja arab hírtelevíziónak Szaláh Basír Margáni igazságügy-miniszter is. A kabinet a Facebook közösségi portálon úgy tájékoztatott, nem tud róla, hogy feloldották volna a miniszterelnök mentelmi jogát, és letartóztatási parancsról sincs tudomása.
A líbiai belügyminisztérium egyik illetékese azonban azt állította, hogy a miniszterelnököt nem rabolták el, hanem letartóztatták. "Senki sem rabolta el a miniszterelnököt" - mondta. Hozzátette, hogy Zeidánt a belügyminisztérium bűnüldöző hivatalában tartják fogva, jól van, és úgy bánnak vele, mint bármely más líbiai polgárral.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió úgy tudja, hogy a miniszterelnököt a belügyminisztérium és a volt lázadókból álló Líbiai Forradalmárok Operatív Vezérkara nevű szervezet fegyveresei tartóztatták le a főügyészség utasításra. Az al-Arabíja ugyanakkor megszólaltatta a líbiai főügyészt, aki azt mondta, hogy ő személyesen nem adott ki letartóztatási parancsot.
Nem sokkal a szállodai akció után a Líbiai Forradalmárok Operatív Vezérkara - amely elvileg a védelmi minisztériumnak van alárendelve - közleményben erősítette meg az al-Dzsazíra értesülését. Közölte, hogy a líbiai büntetőjogi törvények alapján, a főügyész utasítására vette őrizetbe Zeidánt az állam és az ország biztonsága elleni bűncselekmények miatt, illetve más vétségekkel összefüggésben. Az al-Dzsahíra úgy tudja, hogy korrupcióval is vádolják.
A szervezet tájékoztatója szerint azután fogták el a kormányfőt, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter elismerte: a líbiai kormány tudott az amerikai kommandósok szombati terrorellenes akciójáról, amelyben elfogták az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat egyik feltételezett vezetőjét, Nazih Abdul-Hamíd ar-Rukait, mozgalmi nevén Abu Anász al-Líbit. A szervezet közölte, hogy folytatja a hajtóvadászatot azok ellen, akiknek közük volt Líbi elrablásához.
A líbiai kormány rendkívüli ülést tart a történtek miatt. A miniszterelnök elleni akció jól mutatja a Líbiában uralkodó káoszt, a központi kormány gyöngeségét és azt, hogy a hatóságok a volt lázadókból verbuválódott, gyakorta szélsőséges iszlám irányzatokat követő milíciák befolyása alatt állnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.