Elkezdődött a rendkívüli csúcstalálkozó

Brüsszel |

<p>Szerdán kora délután elkezdődött az Európai Unió állam- és kormányfőinek brüsszeli, rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek témája az energiapolitika, valamint az adóelkerülés, az adócsalás és az agresszív adótervezés elleni fellépés.</p>

A tagállamok célja, hogy 2014-re megvalósítsák az egységes uniós energiapiacot, adóügyekben pedig azért óhajtanak közösen fellépni, mert a tagállamok becslései szerint évente mintegy 1000 milliárd euró adóbevételtől esnek el a különböző jogi kiskapuk, az adórendszerek különbözősége és gyakran az információcsere hiánya miatt.
    Azt több uniós forrás is egyértelművé tette, hogy nem az adóharmonizáció a cél. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke például a héten azt jelentette be, hogy a bizottság azt szeretné, hogy az unióban ne lehessen jövedelmeket eltitkolni, s 2015. január 1-jétől minden bevételi forrással kapcsolatban automatikus legyen az adatcsere a tagállamok között.
    A holland kormányfő a csúcstalálkozóra érkezve az adóelkerülés miatt kieső bevételek fontosságát hangsúlyozta. "Ezermilliárd euróról van szó évente, ez Spanyolország teljes nemzeti jövedelme, az egész EU hét évre szóló költségvetése, meg kell birkóznunk ezzel a kérdéssel" - fogalmazott Mark Rutte.
    A német kancellár az információcsere jelentőségéről beszélt. "Végül megvalósul az adóadatok cseréje az unióban, és konzisztens alapon tárgyalások kezdődnek az unión kívüli államokkal. Ez óriási előrelépés, de még meg kell tennünk ezt a lépést" - hangsúlyozta Angela Merkel.
    A francia államfő szerint az adóelkerülés és adócsalás visszaszorítása elvi kérdés. "Amikor deficiteket kell leszorítani, akkor az a helyes, ha megkeressük azokat, akik rejtőzködnek, és nem az, ha még többet fizettetünk azzal, aki egyébként is fizet adót. Ez méltányosság, igazságosság kérdése is. Aki nem fizet, az fizessen" - húzta alá Francois Hollande.
    Az Európai Unió Tanácsának, a miniszterek tanácskozásának soros elnökségét ellátó Írország miniszterelnöke hazája adórendszerének védelmére kelt. Az ír adórendszer "nagyon világos és nagyon átlátható, nem kötünk különalkukat minden egyes céggel az adókulcsokról" - jelentette ki Enda Kenny, aki egyértelművé tette, hogy Dublin továbbra is versenyezni fog a nemzetközi porondon a multinacionális vállalatok befektetéseiért.
    David Cameron brit miniszterelnök szintén a nemzetközi befektetések ösztönzésének fontosságát hangsúlyozta. "Annak a híve vagyok, hogy a cégek adója legyen alacsony, mert elő kell mozdítanunk a beruházásokat és a munkahelyteremtést" - jelentette ki a brit miniszterelnök, majd hozzátette: az adókulcsok megállapítása mellett arról is meg kell győződni, hogy a cégek be is fizetik az adót, ezért ő is nemzetközi együttműködést, az adóinformációk megosztását sürgette.
    A pénzügyi titkokat leginkább féltve őrző uniós tagállam, Luxemburg kormányfője, Jean-Claude Juncker arról beszélt, országa készen áll arra, hogy 2015 elejétől lehetővé tegye az információcserét, amennyiben az Európai Unió eredményes tárgyalásokat folytat a témában az unión kívüli európai országokkal, amelyek szintén vonakodnak az információcserétől.
    Az uniós pénzügyminiszterek múlt heti tanácskozásán ebben a témában a politikusok arról állapodtak meg, megadják a felhatalmazást az Európai Bizottságnak, hogy erről tárgyalásokat folytasson Svájccal, Andorrával, Monacóval, Liechtensteinnel és San Marinóval, az unión belül a kamatjövedelmekből származó bevételek adóztatását szabályozó irányelv módosítását viszont éppen Luxemburg és Ausztria miatt nem sikerül elfogadni.
    A tanácskozást megnyitó Herman Van Rompuy, az Európai Tanács belga elnöke mind az adózás, mind az energia kérdését kulcsfontosságúnak nevezte az európai gazdaság szempontjából. Rámutatott, hogy a magas energiaárak mind az európai háztartásoknak, mind a vállalatoknak gondot okoznak.
    "Csodafegyver mindazonáltal nem létezik" - jelentette ki Van Rompuy.
    Az adóelkerüléssel kapcsolatban a politikus arra az álláspontra helyezkedett, hogy ezt egyik ország sem tudja önmaga, a saját erejéből leküzdeni, ugyanakkor éves szinten több százmilliárd euró forog kockán.
    "Csakhogy teljesen világos legyen: szó sincs az adók harmonizációjáról, európai adóemelésről vagy adócsökkentésről. Arról van szó, hogy közösen lépjünk fel az ellen az elfogadhatatlan gyakorlat ellen, amely lehetővé teszi, hogy egyesek egyáltalán ne fizessenek adót. Ez igazságosság kérdése" - hangsúlyozta Herman Van Rompuy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?