Elfogott nőket és fiatal lányokat mészároltak le

<p>A Boko Haram iszlamista terrorszervezet fegyveresei, akik folyamatosan meghátrálásra kényszerülnek a nemzetközi katonai erők elől Nigériában, olyan rabszolgasorban élő nőket és fiatal lányokat mészároltak le, akiket &quot;feleségként&quot; tartottak maguk mellett - számolt be róla szerdán Zeid Raad al-Huszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa.</p>

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a Boko Haram terrortevékenységével foglalkozó rendkívüli ülésén al-Huszein azt mondta, hogy tömegsírokra és a Boko Haram mészárlásának további egyértelmű jeleire bukkantak, miután az utóbbi hetekben az afrikai ország északkeleti része felszabadult a szélsőségesek rémuralma alól.

Az emberi jogi főbiztos elmondása szerint több jelentés is beszámolt arról, hogy a fegyveresek "úgynevezett feleségeiket", vagyis rabszolgasorban tartott nőket és fiatal lányokat gyilkoltak meg további foglyokkal együtt.

Hozzátette, hogy amennyiben beigazolódnak azok a félelmek, melyek szerint a Boko Haram "feláldozható emberanyagként" vagy "emberi robbanószerkezetekként" alkalmazott gyerekeket, ez háborús bűnnek és emberiesség elleni bűncselekménynek számítana.

Al-Huszein közölte, "megbízható és hiteles források" számoltak be arról, hogy a Boko Haram ellen fellépő nigériai és más biztonsági erők ugyancsak súlyos jogsértéseket követtek el. Arra szólította fel a hatóságokat, hogy végezzenek "alapos, teljes és transzparens" vizsgálatokat.

Az emberi jogi főbiztos kifejtette, mélységesen aggasztják a nigériai konfliktus egyre növekvő etnikai dimenziói. A Boko Haram vezetője eredetileg a kanuri etnikumhoz tartozik, és az ENSZ emberi jogi bizottsága arról is tudomást szerzett, hogy a katonaság bizonyos egységei "gyanúsnak" tartják a kanurikat, s így a csoport több tagjával szemben visszaéléseket követtek el vagy mondvacsinált okokból vették őrizetbe.

A Boko Haram az év elején még egy Belgium nagyságú területet uralt Nigériában. Nigéria, Niger, Csád, Kamerun, valamint Benin hadserege azonban február elején szárazföldi és légi offenzívát indított a szélsőségesek visszaszorítására.

A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északi részén, és támadásai mindennaposak a térségben. Hivatalos adatok szerint a terrorcsoport tavaly nagyjából tízezer ember halálát okozta a 175 milliós afrikai országban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?