<p>A francia parlament véglegesen elfogadta az országban hetek óta sztrájkokat és utcai tiltakozásokat kiváltó nyugdíjreformot. A törvény végleges szövegét a szenátus már kedden jóváhagyta, a nemzetgyűlés pedig 336 igen szavazattal 233 nem ellenében szerdán fogadta el.</p>
Elfogadták a francia nyugdíjreformot
Az ellenzéki szocialisták bejelentették, hogy az alkotmánytanácshoz fordulnak a reform miatt, ezért az államfőnek várhatóan november közepéig várnia kell a törvény kihirdetésével.
A szakszervezetek azonban addig is folytatni akarják a nyomásgyakorlást abban a reményben, hogy Nicolas Sarkozy nem írja alá, vagy pedig visszavonatja a kormánnyal a törvényt. Legközelebb csütörtökön tartanak országos tiltakozónapot, szeptember óta a hetedik alkalommal.
A szakszervezetek sztrájkfelhívása az elmúlt héten elsősorban az energiaszektorban és a közlekedésben talált visszhangra, de a végszavazás közeledtével egyre több tiltakozó dolgozó vette fel a munkát országszerte.
Franciaország 12 olajfinomítójából szerdán további kettőben megszavazták a dolgozók a sztrájk felfüggesztését, így már hét telepen újraindult a termelés. A több mint egy hétig tartó munkabeszüntetés miatt azonban a benzinkutak ötöde még mindig ellátási gondokkal küzd.
A tiltakozási hullám erejének fokmérője csütörtökön az utcai tüntetéseken való részvétel lesz: az elmúlt tiltakozónapokon a szakszervezetek szerint 1 millióan, a szervezők szerint több mint 3 millióan vonultak utcára.
"Nem az a célunk, hogy rekordot döntsünk, de úgy tűnik, jelentős lesz a mozgósítás" - mondta Bernard Thibault, az egyik legjelentősebb szakszervezeti tömörülés, a CGT vezetője. Az érdekvédelmi szervezetek megítélése szerint a franciák többsége a törvény megszavazása után is támogatni fogja a megmozdulások folytatását. Ezért már november 6-ra is meghirdettek egy újabb tiltakozónapot.
A polgári légi közlekedési hatóság azt közölte, hogy a sztrájk miatt csütörtökön Párizsban az Orly repülőtéren a járatok felét, a Roissy-Charles de Gaulle termináljain pedig a harminc százalékát törlik.
A nyugdíjreform végigvitelét a köztársasági elnök mandátuma legfőbb célkitűzéseként jelölte meg, s a kormányhoz közeli források szerint nem várható, hogy visszavonja a megszavazott törvényt.
A reform kihirdetése a másfél év múlva esedékes elnökválasztás előtt új fejezetet nyithat az elnök politikájában, amit Sarkozy kormánya átalakításával kíván indítani. Sajtóértesülések szerint a miniszterelnöki székben a reformpárti Francois Fillont a jelenlegi energiaügyi és közlekedési miniszter, a centrista Jean-Louis Borloo válthatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.