Életbe lépett a rohingják elleni születésszabályozási törvény

Rangun |

<p>A mianmari elnök aláírta a hét végén egy nyilvánvalóan a muzulmán rohingja kisebbség ellen irányuló születésszabályozási törvényt, amely ellen sok jogvédő és a héten egy magas rangú amerikai diplomata is tiltakozott.</p>

A "születésszabályozási és egészségügyi" törvénynek nevezett jogszabály értelmében az országnak azokon a területein, ahol nagy a népszaporulat, illetve a gyerek- és az anyahalandóság, elő lehet írni, hogy az anyák csak háromévente szülhetnek. A törvény tervezetét, amely radikális - muzulmánellenes - buddhista szerzetesek nyomására született meg, áprilisban szavazta meg a parlament. A szélsőséges buddhisták rendszeresen azzal riogatnak, hogy a gyorsan szaporodó muzulmánok idővel átveszik a hatalmat az országban. Pedig az 50 milliós országban a muzulmánok aránya jelenleg 10 százalék. 

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettes mianmari útjáról beszámolva elmondta: figyelmeztette az ország vezetőit négyszemközti tárgyalásain a törvény veszélyeire. Ennek ellenére alig néhány órával az után, hogy a diplomata elutazott Rangunból, Thein Szein elnök aláírta a törvényt.

A muzulmán vallású rohingják többsége - mintegy 730 ezren - főként a nyugat-mianmari Rakháin államban él, és a világ egyik legüldözöttebb kisebbsége. Az 1982-ben elfogadott állampolgársági törvény nem ismeri el őket etnikai csoportként, és gyakorlatilag megfosztja őket az állampolgárságtól. A kisebbség tagjai naponta kénytelenek diszkriminációval szembesülni: nincs tartózkodási engedélyük, nem gyakorolhatják szabadon a vallásukat, sőt a mozgásban is korlátozzák őket. A rohingják áldatlan állapota és menekülése fekete folt Mianmar azon történelmi jelentőségű teljesítményén, hogy több évtizedes katonai diktatúrából lassan átalakul demokratikus országgá, amit saját sikerei egyikének tart az amerikai külpolitika. A rohingjákkal szembeni, mély gyökerű gyűlölet párhuzamosan tört felszínre a demokratikus átalakulással, mert egyre nagyobb lett a szólásszabadság.

Barack Obama amerikai elnök egy héttel ezelőtt egy évvel meghosszabbította a Mianmar elleni büntetőintézkedéseket. Indoklásában azt írta, hogy bizonyos reformok jelentős előrehaladása ellenére továbbra is aggodalomra adnak okot a mianmari konfliktusok és az emberijog-sértések, valamint bizonyos vezető személyiségeknek Phenjannal való kapcsolata.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?