Egységes piac – 4 alapszabadság

Az Európai Unió Egységes Piaca olyan gazdasági térséget jelöl, ahol biztosított az áruk, a tőke, a szolgáltatások és az egyének szabad áramlása, más néven „négy alapszabadság”.
1.

Az Európai Unió Egységes Piaca olyan gazdasági térséget jelöl, ahol biztosított az áruk, a tőke, a szolgáltatások és az egyének szabad áramlása, más néven „négy alapszabadság”.

1. Az áruk szabad mozgása azt jelenti, hogy a tagállamok között nincsenek belső vámok, vagy azokkal azonos hatású díjak, és egyik tagállam sem vethet ki magasabb adókat egy másik tagország termékeire, mint a hazai termékekre. Emellett a nem tagállamokkal szemben az Unió közös vámokat alkalmaz. Az Unió területére bármely külső országból behozott termék esetén – a belépés helyétől függetlenül – egyforma vámot kell fizetni. Ha egy ilyen termékre egyszer már megfizették a vámot, az ezután szabadon átvihető bármely másik tagállamba. (Érdemes megemlíteni, hogy a vámból származó bevételnek csak 25 százaléka kerül a beszedő országhoz – mint adminisztratív költség – a többi az EU közös költségvetését illeti.)

2. A tőke szabad mozgása biztosítja, hogy a pénzátutalások, befektetések, kifizetések, értékpapírok, stb. korlátozások nélkül mozoghassanak mind a tagállamok között, mind a tagállamok és a külső országok között.

3. A szolgáltatások szabad nyújtása azt jelenti, hogy bármely tagállam magánszemélye vagy magáncége nyújthat különböző szolgáltatást egy másik tagállam lakosának, vállalatának, illetve ez utóbbiak szabadon átutazhatnak bármely országba, és ott igénybe vehetik a helyi szolgáltatásokat. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy eme általános elvek gyakorlatba való átültetése évtizedeken át igen lassan haladt, és sok területen még ma is gyerekcipőben jár. Mára sikerült liberalizálni a banki, pénzügyi, közlekedési és telekommunikációs szolgáltatásokat, tehát a fogyasztó maga választhatja meg, melyik bankba teszi a pénzét, melyik telefonos cégnél fizet elő a készülékre stb. Viszont a posta, az áram- és gázszolgáltatás terén csak lassan halad a monopolhelyzetű – legtöbbször állami tulajdonú – vállalatok egyeduralmának megtörése (és privatizálása). Tehát az uniós fogyasztó eddig aligha választhatott, hogy melyik postával küldi el levelét, vagy melyik cégtől veszi az áramot, illetve a gázt, hiszen csak egy – többnyire állami tulajdonú – cég létezett. Ezen szektorok teljes liberalizálása még a jövő zenéje.

4. A személyek szabad mozgása biztosítja, hogy az unió polgárai szabadon utazhassanak bármely tagországba, ott letelepedhessenek, munkát vállalhassanak vagy különböző szolgáltatásokat nyújthassanak. Nagyon fontos a diszkrimináció tilalma, a más tagországból érkezett személyekre (például munkavállalóra) ugyanazok a jogok (de kötelességek is) vonatkoznak, mint az adott tagország állampolgárair

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?