Egyre gyengül Manuel Barroso brüsszeli kormánya

Brüsszel. Bár még több mint egy év van hátra José Manuel Barroso EB-elnök mandátumából, egyre több hír kap szárnyra arról, hogy a biztosok brüsszeli széküket otthoni vezető pozíciókra cserélik, gyengítve ezzel Barroso újraválasztásának esélyeit.

Brüsszel. Bár még több mint egy év van hátra José Manuel Barroso EB-elnök mandátumából, egyre több hír kap szárnyra arról, hogy a biztosok brüsszeli széküket otthoni vezető pozíciókra cserélik, gyengítve ezzel Barroso újraválasztásának esélyeit.

A sort a múlt héten Markosz Kip?rianu egészségügyi biztos nyitotta, akinek az új kommunista elnök, Demetrisz Krisztofiasz a ciprusi külügyminiszteri posztot ajánlotta fel. Kiprianut az egyik legbefolyásosabb és legfajsúlyosabb tárcával rendelkező Franco Frattini követheti, aki az áprilisi olasz parlamenti választások előtt négy hétig a szülőföldjén, Silvio Berlusconi mellett fog kampányolni. Frattini ezért péntektől fizetés nélküli szabadságra megy Brüsszelből – közölték hivatalosan is uniós illetékesek.

Frattini a jobboldali exkormányfő, Silvio Berlusconi Forza Italia nevű pártjának a tagja. Olaszországban április 13-án és 14-én tartják a parlamenti választásokat. Frattini szabadságolása ennek megfelelően egy hónapra, április 15-ig szól. Ezen időszak alatt – az EB-tagokra irányadó magatartási kódex előírásai értelmében – nem veheti igénybe a bizottság emberi, illetve anyagi erőforrásait. Barroso erre az egy hónapra Jacques Barrot közlekedési kérdésekért felelős bizottsági alelnököt bízta meg az igazságügyi, szabadságjogi és biztonsági ügyek vitelével.

Mivel Spanyolországban a hétvégi választásokat az eddig kormányzó baloldali Jose Luis Rodriguez Zapatero nyerte, a hírek szerint a gazdasági és pénzügyi területért felelős Joaquin Almunia is búcsút fog inteni Brüsszelnek. A potenciális előremenekülők közt tartják még számon Joe Borg halászatért felelős biztost, akit az ugyancsak a hétvégén tartott máltai választások után alakuló kormány fog hazaszólítani. Az már szinte hagyomány, hogy az EB megbízatásának vége felé a különböző területekért felelős politikusok lassan elszivárognak, és ötéves mandátumuk lejárta előtt hazai pályán akarják bebiztosítani jövőjüket. Hasonlóképpen volt ez Romano Prodi elnöksége alatt, akinek csapatából Pedro Solbes spanyol pénzügyminiszterként, Michel Barnier francia külügyminiszterként, Erkki Liikanen pedig a finn központi bank elnökeként folytatta karrierjét még brüsszeli mandátumának lejárta előtt. Parlamenti képviselőként egyedül Anna Diamantopulu tért vissza Görögországba.

De megkeveri a kártyákat a 2009. január 1-jén életbe lépő Lisszaboni Szerződés is. Mivel az új külügyi és biztonságpolitikai főképviselő egyben az EB alelnöke is lesz, a posztra leginkább esélyes spanyol Javier Solana a külpolitikáért felelős osztrák Benita Ferrero-Waldnert kiszoríthatja a bizottságból.

Mindez nem kis fejfájást okoz Barroso EB-elnöknek, aki több nyilatkozatában is utalt már rá, hogy szívesen maradna Brüsszelben „még egy körre”. A volt portugál miniszterelnöknek így jelenleg azon kell dolgoznia, hogy a jelentős személyi változások ellenére is erős képet mutasson a külvilág felé, és 2009 őszéig megőrizze csapata egységét. (m, eps, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?